Pogriješili smo, mlako su danas priznali iz Ministarstva poljoprivrede nakon što su danima zbunjivali javnost i hrvatske vinare kako od ulaska Hrvatske u EU, 1. srpnja 2013., svoje nadaleko poznato desertno vino neće moći ni zvati prošekom, kamoli ga prodavati pod tim imenom, s obzirom na to da njegovo ime podsjeća na zaštićeni talijanski prosecco.
Konzultirali se s EK
Voditelj službe za poljoprivredu i prehrambenu industriju Juraj Orenda potvrdio je da će se prošek pod tim imenom moći prodavati i nakon 1. srpnja. Radilo se samo o tehničkoj pogrešci, zaključio je, tvrdeći da se ranija „zabrana“ mogla protumačiti u kontekstu činjenice da prošek nije brendiran odnosno zaštićen kao naš tradicionalni proizvod. No, može se zaštititi i kasnije, kazao je, ističući kako će proizvođači u tome imati svesrdnu podršku resornog ministarstva. To što je Ministarstvo u prijašnjem priopćenju, koje je potom povuklo sa svojih internetskih stranica, tvrdilo da se od ulaska u EU neće smjeti prodavati ni prošek na zalihama, Orenda je danas demantirao. Potvrdio je da su sporno priopćenje povukli i dodatno se konzultirali s Europskom komisijom.
– Namjera Ministarstva nije bila naštetiti proizvođačima ili namjerno napraviti gaf – izjavio je Orenda.
Stručnjaci u Europskoj komisiji koji se bave pitanjima zaštite poljoprivrednih proizvoda i vina potvrdili su danas Večernjem listu da Hrvatska nije dogovorila zaštitu tradicionalnog desertnog vina pod nazivom “prošek” i da stoga “neće biti moguće koristiti taj naziv jer bi to moglo dovesti u zabludu potrošače s obzirom na to da podsjeća na naziv ‘prosecco’”. Ipak, naglašavaju, ništa ne sprečava Hrvatsku da sada podnese zahtjev za zaštitu prošeka, o čemu će se onda odlučivati u redovnoj proceduri.
Prošek nije bio na listi
- Prosecco je vino zaštićenog porijekla, a prošek nije tradicionalni naziv koji je priznat u pristupnom ugovoru Hrvatske s EU. Tijekom pristupnih pregovora, EU je od Hrvatske zaprimila dokumente o nizu tradicionalnih naziva u Hrvatskoj. Naziv prošek nije bio uključen na tu listu, pa je stoga izuzet od zaštite temeljem pristupnog ugovora. Hrvatska, dakle, nije kroz pristupni ugovor dobila mogućnost korištenja naziva prošek za označavanje svojih vina – objasnili su nam izvori iz Europske komisije, odgovarajući na naš izričit upit hoće li Hrvatska moći nastaviti proizvoditi prošek.
>> Nije gotovo. Grci su spasili svoje vino, možemo to i mi!
>> Jakovina zabranio proizvodnju prošeka, iako EU to nije tražio