Smanjenje izdataka za plaće, preseljenje na jednu lokaciju, rezanje prekovremenih sati, samo su neke od mjere kojima će Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija skresati troškove u sklopu rebalansa državnog proračuna i uštedjeti gotovo 17,5 milijuna kuna u prvotno odobrenom proračunu od 613 milijuna kuna. To je približno 3 posto njihova proračuna, a prema svemu sudeći, ušteda od 3 posto premala je da bi se zatvorio proračunski manjak, čak i da se postigne u svim državnim resorima. Ostala ministarstva nisu bila raspoložena za razgovor o temi ušteda.
Preseljenjem manje troše
Najveće smanjenje troškova u resoru vanjskih poslova – devet milijuna kuna – predviđeno je za plaće te zdravstvena osiguranja u diplomatsko-konzularnoj mreži. Smanjuje se broj djelatnika – trenutačno ih je zaposleno 1338, a cilj je u dogledno vrijeme doseći 1262. Najviše se odnosi na smanjenje broja ugovornih diplomata, kojima se ne produljuju ugovori. Veće uštede ostvarene su i na troškovima službenih putovanja, smanjenju troškova reprezentacije, smanjenju troškova zakupnina i najamnina nekretnina u inozemstvu kao i najamnini vozila. Drukčijom organizacijom posla, primjerice, uvođenjem smjenskog rada, korištenjem slobodnih dana, smanjila bi se naknada za prekovremeni rad za dva milijuna kuna.
Okrupnjavanje ministarstva – preseljenje s četiri lokacije na samo jednu – smanjuje troškove i najamnine za 1,6 milijuna kuna. Ušteda od 2,2 milijuna kuna predviđena je na informatizaciji i korištenju računalnih usluga, a poluga uštede bit će javni natječaji. Rezat će se troškovi za uredski materijal i investicijsko održavanje, štedjet će se i na adaptaciji i opremanju diplomatsko-konzularnih predstavništava...
Branko Grčić, ekonomski strateg SDP-a, uvjeren je da su upravo materijalni troškovi prostor gdje država još uvijek može uštedjeti 5 milijardi kuna a da ne dira plaće, mirovine, izdatke za kamate i dana jamstava. No, na pitanje kome bi uzeo, Grčić odgovara:
– Dalje od toga ne želimo u ovom trenutku ići i prepuštamo Vladi da se snađe u tom prostoru, ali nelogično je da uz ovakav pad BDP-a materijalni rashodi u 2009. rastu 10 posto. Nelogično je da su nakon provedene reforme u zdravstvu troškovi, opet unatoč krizi, narasli za više od 1,5 mlrd. Ako je to i bio tranzicijski, reformski trošak, sada je već vrijeme da se učinci reforme vide i kroz niže troškove i veću efikasnost – kaže Grčić.
Ići će se na zaduživanje
Iz Vladinih izvora doznajemo da ne postoji plan smanjenja mirovina za postojeće korisnike, ali bi se mijenjali uvjeti umirovljenja za nove. Jedno od 'pogoršanja' je povećanje trajnog umanjenja prijevremenih mirovina već od 1. listopada sa 0,15 na 0,34 za svaki mjesec ranijeg odlaska u mirovinu. Bude li se išlo na smanjenje plaća iz proračuna, tada bi se interveniralo u koeficijente, propisane Vladinom uredbom, a ne osnovicu koja je zaštićena kolektivnim ugovorima. Manjak u proračunu je toliki da bi do kraja mjeseca trebalo uzeti jednu cijelu plaću i mirovinu, što nije realno. Vjerojatnije je da će se ići na povećanje poreza i zaduživanje.
šta će hrvatskoj diplomacija? puno veće uštede bi se postigle kad bi hrvatska likvidirala svoju diplomatsku mrežu i vanjske poslove povjerila zapadnobalkanskoj uniji. pa, recimo vojska. tu bi se također mogle postići goleme uštede kad bi se ministarstvo obrane vodilo na nivou zapadnobalkanske unije. slično je i s ostalim resorima.