ZATVORI

Ministarstvo za manekene, umjesto za pravdu

11.02.2002.
u 00:00

* Reporteri "Večernjeg lista" nisu mogli provjeriti stanje ljudskih prava u zatvoru u Remetincu "zbog zaštite privatnosti pritvorenika" * Istovremeno, Ministarstvo pravosuđa odobrilo je korištenje zatvorenika u reklamne svrhe, te "Playboyev" foto-session potkrijepilo podacima o zločinima i kaznama

ZAGREB - Radi li Ministarstvo pravosuđa, pogotovo onaj njegov dio koji se bavi zatvorskim sustavom, u interesu javnosti? Točnije, ima li javnost pravo znati kako žive i koji su problemi zatvorenika i pritvorenika, za čiji smještaj i prehranu novac izdvajaju porezni obveznici?

Pitanja su to koja se sama po sebi nameću nakon niza afera koje su u posljednje vrijeme potresale zatvorski sustav, od unošenja droge u zatvor preko smrti zatvorenika, pa do smjene upravitelja. To više što smo se više puta mogli uvjeriti da birokratska pravila nisu ista za sve. Primjerice, ako nakon pritužbe pritvorenika o kršenju njihovih prava za posjeta u zagrebačkom Okružnom zatvoru to želite i provjeriti, teško da će vam biti omogućeno. Naime, Večernji list tražio je da se njegovim novinarima omogući ulazak u zatvor sa ženama pritvorenika, te da im se dopusti razgovor s njima o svim problemima koji ih muče. Iz ministarstva su nam pak odgovorili: "... radi zaštite privatnosti pritvorenika i zatvorenika nismo u mogućnosti udovoljiti vašoj molbi za ulazak u zatvor".

Marketingu ulaz dozvoljen, novinarima zabranjen

No, ako s druge strane hoćete napraviti fotosession sa zatvorenicima, koji će glumiti manekene i reklamirati traperice, nema problema! Ne samo da ćete dobiti dopuštenje za ulazak i snimanje u najstrožem hrvatskom zatvoru Lepoglavi, već ćete uz slike zatvorenika moći objaviti i njihova imena, i mjesto iz kojeg dolaze, i zatvorsku kaznu koju služe, pa čak i koliko im je ostalo do odsluženja kazne! Objavom tih podataka i slika, uz blagoslov ministarstva, privatnost zavorenika očito nije prekršena. Ali bi zato bila prekršena ako u Lepoglavu ne bismo ušli kao marketinški stručnjaci, već kao novinari koji sa zatvorenicima žele razgovarati o uvjetima njihova života i rada.

Isto tako, ako vas nakon pritužbe pritvorenika, koji se bune na skupoću zatvorske kantine tvrdeći kako su cijene i do triput veće nego drugdje u državi, zanima tko je vlasnik kantine, pa i cjenik svih proizvoda koji se ondje prodaju, odgovor i nakon dva tjedna čekanja nećete dobiti. Birokrati iz ministarstva na sve vaše upite odgovarat će "predmet je u radu", "ministrica mora potpisat odobrenje" i sl. Kad vam odgovor konačno i stigne, u njemu neće biti ničega. Barem ne preciznog odgovora.

Odgovoriti ne mogu, reagirati mogu

Ali će birokrati iz ministarstva zato reagirati priopćenjem kad objavite tekst, baziran na pritužbama zatvorenika i suhoparnom (ne)odgovoru samog ministarstva. Pa ćete gotovo mjesec dana nakon postavljenog upita tako doznati "da su objavljene tvrdnje netočne". No, odgovor na pitanje tko je vlasnik kantine, kao i zatraženi cjenik svih proizvoda i dalje nećete dobiti.

Ako se pak u zatvoru neki pritvorenik ili zatvorenik ubije ili samoozlijedi, ili bude premlaćen, nema veze. Jer prema mišljenju ministarstva, "samoubojstva u zatvorima nisu pojava karakteristična za hrvatski zatvorski sustav, događaju se u svim zatvorskim sustavima"! To što se primjerice u dva mjeseca 1999. ubije čak šest zatvorenika u hrvatskim zatvorima, nije neuobičajeno jer se očito uklapa u europsku zatvorsku statistiku. Tko je za to odgovaran manje je bitno, jer povećani broj samoubojstava, na kraju karajeva, možda riješi problem prenapućenosti hrvatskih zatvora!?

I. Jakelić

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije