Boris Lalovac

Ministri, ne ljutite se, ovo nije osobno, ali štedjeti se mora

Boris Lalovac
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
10.12.2014.
u 13:15

Na kraju godine ne kupujte nepotrebni uredski namještaj i ne odlazite na službena putovanja!

Kako mjesec odmiče, tako je sve izglednija procjena ministra financija da će država u prosincu potrošiti manje nego što je planirano rebalansom. Dan uoči rekordnih dnevnih isplata iz državne riznice, a riječ je o mirovinama i plaćama, manjak u državnoj blagajni još uvijek je bio ispod deset milijardi kuna, točnije 9,9 milijardi.

Nema prijenosa

Ministar financija Boris Lalovac kaže da će za nekoliko dana dobiti puno realniju sliku nakon što prođe isplata mirovina i plaća za najveći dio korisnika.

– Ne dolaze na naplatu isplate koje su izvan uobičajenih okvira i očekivanog tempa potrošnje, tako da su moja javna upozorenja imala učinak. Ministri se možda ljute na mene, ali nije to ništa osobno, moja je uloga da govorim o stanju javnih financija – kaže ministar, koji se i u ponedjeljak zadužio za 3,25 milijardi kuna izdavanjem druge tranše obveznice uz prosječan prinos od 3,64 posto. Početkom iduće godine očekuje se izlazak i na inozemno tržište obveznica, a dobra ponuda novca i na domaćem i na stranim tržištima omogućila je da se ova posljednja zaduženja postižu uz kamate koje su povoljne za naše prilike jer su i do tri postotna poena niže od zaduženja iz prethodnog razdoblja.

U Ministarstvu financija vjeruju da će se ovogodišnji manjak zadržati u prvotno planiranih 13 milijardi kuna, a institucije i resori koji ne potroše planirane stavke u ovoj godini ne mogu tražiti prijenos u iduću godinu. Proračunski korisnici iduće godine mogu dobiti sredstva samo za obveze i planove koji su prihvaćeni u proračunu za 2015. godinu, tako da će nepotrošene stavke spustiti iznos ovogodišnjeg deficita. Moguće je isplatu nekih prije ugovorenih stavki prenijeti u iduću godinu, ali za takve projekte, kao što su, primjerice, kupnja vojne opreme, nužna je prethodna suglasnost Ministarstva financija i Vlade. Suglasnost se ne može dobiti za prenošenje neiskorištenih sredstava za službena putovanja, razne usluge, nabavu opreme i slično.

– Važno mi je da se ne stvaraju novi tekući troškovi, da se ne kupuje uredski namještaj koji nije potreban ili na kraju godine odlazi na putovanja – objašnjava ministar Lalovac. Dosadašnji uvid pokazuje da su upravo na takvim stavkama ostala neiskorištena sredstva, primjerice 27 milijuna kuna za službena putovanja ili 16 milijuna kuna za stručno usavršavanje, ali i 117 milijuna kuna za nabavu medicinske i laboratorijske opreme. Dosad je za takvu medicinsku opremu potrošeno 300 milijuna kuna pa proizlazi da bi se trećina tog budžeta iskoristila posljednjih tjedana u godini.

Ispucavanje budžeta

– Ne vjerujem da postoji potreba za odlaskom na usavršavanje ili službeni put u vrijeme božićnih blagdana – kaže Lalovac.

Dosadašnjih godina čak ni kod kasnih rebalansa nismo imali situaciju da manjak u državnoj blagajni bude niži od planiranog, a ministri su nerado priznavali kako se pred kraj godine odlučuju na neracionalnu potrošnju kako bi ispucali loše planiran budžet.

>>Lalovac: Ministarstvo financija bilo je protiv predstečajne nagodbe VOX TV-a

>>Lalovac: Ne mogu se stalno uvoditi porezi i povećavati cijene

Komentara 3

BU
Budjo
14:21 10.12.2014.

Koji je to ministar financija koji moli minisre da se ne ljute da moraju stedjeti. Pa on je jedan PAPAK a ne ministar financija tko ce ich gledati jos godinu dana taj treba imati celicni zeludac.

GO
google385
14:29 10.12.2014.

tesko je jer je zoki u politickome pubertetu lijen i bez ideja a nevole ga vise ni u SDPu

LI
liskovaca
14:44 10.12.2014.

čemu štednja u ministarstvima??? neka dignu PDV za 10-15% i stvar riješena! Eto love! Glasačko tijelo ostaje na svojim radnim mjestima a sitnozube tko je..! Ionako se ne bune!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije