Šok, suze i nevjerica. Tako su učenici Šumarske i drvodjeljske škole Karlovac i njihovi roditelji dočekali odluku ministra Željka Jovanovića da se 31 učenik s premalo bodova mora ispisati. Nije uvažio njihove molbe da učenici koji već šesti tjedan dolaze na nastavu ostanu i nastave svoje školovanje. Međutim, agoniji tu nije kraj. Slijedi novi pokušaj jer roditelji ne žele samo tako ispisati svoju djecu i doslovno ih poslati na cestu.
Rješenje – prazna škola?
V. d. ravnateljica škole Đurđica Janjanin u ministarstvu će pokušati dogovoriti da se osnuje novi, trogodišnji program za učenike, koji zbog nastale situacije već danima s grčem u želucu dolaze u školu.
– Ne znam što i kako dalje, ali svojoj kćeri ne dozvoljavam da ne ide na nastavu. Zar je rješenje da škola zjapi prazna – pita se Mario Humski. Ta, kao i mnoga druga pitanja muče i ostale roditelje, koje zanima što bi se dogodilo da odbiju ispisati svoju djecu.
Veliki je problem što nije neizvjesna samo sudbina srednjoškolaca upisanih s manjim brojem bodova. Upitan je i nastavak školovanja za 35 onih koji su prešli prag. Tako u prvom razredu meteoroloških tehničara ima trinaest učenika. Ispisivanjem njih osmero, ostat će ih samo pet. Hoće li ministar dozvoliti takav razred?
– Moj je sin imao 44 boda. Ako raspuste razred, moći će se eventualno prebaciti u šumare. Međutim, to nije ono što je želio. Meteorološki tehničari su jedinstven program u Hrvatskoj, temelji se na matematici i fizici. Ne znam što će biti s našom djecom – kaže Gordana Slijepčević.
Nisu ni pitali za bodove
Svi se slažu da je očit propust učinjen i da za to nije kriv samo ravnatelj, nego i upisna komisija. Međutim, odlukom da se ispišu kažnjavaju se isključivo djeca, koja su se našla u bezizlaznoj situaciju. A netko ih je upisao u četverogodišnje programe iako nisu imali dovoljno bodova.
– Dijete mi je najprije bilo u Prirodoslovnoj školi Karlovac. Kada je stigla prijava, a prosvjetna inspekcija odlučila da se 24 učenika mora ispisati, pozvana sam u školu. To je bilo 3. rujna, nastava je počinjala i nismo znali što ćemo.
Ravnatelj je zvao sve karlovačke škole da se raspita ima li slobodnih mjesta. Iz Šumarske i drvodjeljske su poručili da dođemo i to smo učinili. Nitko nas nije pitao za bodove. Sada smo opet u istoj, groznoj situaciji – svjedoči jedna majka. O svemu što se događa u karlovačkoj školi obaviještena je i dječja pravobraniteljica.
Meni je žao djece, ali ravnatelje, i ovoga i onoga u Dalmaciji bi trebalo kazneno goniti. Postoji zakon i pravilnik koji određuje tko može upisati koju školu. Ili ćemo se držati zakona ili će svatko raditi po svome pa se možemo odmah vratiti u kameno doba i stvari rješavati toljagom.