Odbijanje britanskog premijera Davida Camerona da prihvati sporazum o fiskalnoj uniji kao sve ostale zemlje EU izazvalo je i duboke podjele u vladajućoj koaliciji. Zamjenik britanskog premijera, liberal Nick Clegg, ljutit je zbog odluke konzervativca Camerona koji je stavio veto na europski ugovor te misli da će zbog toga ostati izolirani u Europi.
>>Sarkozy izbjegao rukovanje s Cameronom?
Usamljenik Europe
Clegg je inače javno podržao šefa i rekao da su na summitu postavili razumne zahtjeve te da su jedinstveni u koaliciji. No Independent je u nedjelju objavio da eurofil Clegg, vođa lijeve struje među liberalnim demokratima, vjeruje da će zbog ove odluke na kušnju doći i odnosi sa SAD-om.
– Nick misli da je Cameron loše pregovarao i da ovo nije dobar posao za Britaniju, radna mjesta i rast – rekao je izvor blizak Cleggu. Dodaje da ih to ostavlja izoliranima, što nije u nacionalnom interesu.
– Nick strahuje da postajemo usamljenik Europe. Stranački dužnosnici nisu komentirali ove navode.
U subotu navečer, piše nedjeljni Mirror, vodio se "dug i napet" razgovor između Camerona i njegova zamjenika. Clegg je "bijesan" na Camerona zbog "neuspjeha u Bruxellesu", pišu Observer i Independent. Clegg je u vladajućoj koaliciji s Cameronom od prošle godine, a već se nazire kraj vlade.
– Ovo bi moglo razbiti vladajuću koaliciju – ističe Mirror. I u Cameronovoj Konzervativnoj stranci sve je više protivnika njegove antieuropske ideje. Ministar rada Duncan Smith i sjevernoirski ministar Owen Paterson zaprijetili su ostavkama, piše nedjeljni Mirror.
Nijemci i dalje pozivaju Camerona da preispita svoju odluku. Jörg-Uwe Hahn, ministar financija savezne države Hessen, kritizirao je britanski stav.
– Tko ne želi igrati u momčadi, ne bi trebao nositi njezin dres. Doprinijeti spasu eura ili napustiti momčad – to je sada britansko pitanje – kazao je Hahn za Bild.
Pola Nijemaca protiv EU
A da su i sami Nijemci izgubili povjerenje u euro, ali i u projekt ujedinjene Europe, pokazuje najnovije, reprezentativno istraživanje javnog mnijenja. Gotovo polovica Nijemaca (46 posto) vjeruje da bi Njemačkoj bilo bolje bez EU. Posebno je velik europesimizam lijevih birača SPD-a (51 posto).
Konzervativni nationalisti su prisili Camerona na ova glupost. Engleska je daleko premala I ekonomski preslaba da bi mogla solirati I natjecati se sa velikima.