Ljudi koji češće gledaju u nebesa širom svijeta malo su spavali u noći s ponedjeljka na utorak. Mnogi su i ozebli samo da bi posvjedočili iznimno rijetkoj pojavi: potpunoj pomrčini Mjeseca za zimskoga suncostaja. U nas se nije mogla vidjeti do kraja jer je potpuna pomrčina počela jučer ujutro u 8.41 pa se prizor izlaska Mjeseca iz Zemljine crvenkaste sjene rastopio u plavetnilu neba – tamo gdje ga se od oblaka uopće moglo vidjeti. Događaj je trajao ukupno otprilike tri i pol sata od trenutka kada je Zemljina crvenkasta polusjena načela puni Mjesečev krug, sve do trenutka kad je on ponovno zasjao svojom bjelkastom svjetlošću.
Nebeski se događaj najbolje mogao promatrati u Americi, na pacifičkim otocima i istočnim dijelovima Azije te u sjevernijim dijelovima Europe u kojima najdulja noć u godini traje gotovo do podneva.
Pomrčina Mjeseca i nije tolika rijetkost, ali se igrom staza nebeskih tijela vrlo rijetko podudare puni mjesec (glavni uvjet za pomrčinu) i zimski suncostaj, kada je Mjesec prividno vrlo visoko na nebu. Posljednji put takva je podudarnost bila 1638. godine, a uopće druga takva u posljednjih 2000 godina.
jeste vi završili osnovnu školu?