Život uz deponij

Mještani Viškova od načelnice općine bezuspješno traže odgovore

Foto: Goran Kovačić/Pixsell
14.03.2014.
u 12:56

Mještani sumnjaju da se postupci vode netransparentno i na njihovu štetu, pri čemu Općina Viškovo troši višemilijunske iznose javnog novca na sudske postupke, odvjetnike, vještake...

Mještani Viškova koji žive uz deponij Viševac i dalje čekaju reakciju načelnice te općine. Naime, njih 177 peticijom traži sastanak s načelnicom, a sve kako bi dobili jasna objašnjenja prema kojima se osam godina vode postupci za naknadu štete zbog umanjenje vrijednosti nekretnina uz deponij Viševac.

Mještani sumnjaju da se postupci vode netransparetno i na njihovu štetu, pri čemu Općina Viškovo troši višemilijunske iznose javnog novca na sudske postupke, odvjetnike, vještake, čime se izbjegavaju isplate definirane zakonom.

Naime, Općina je protivno postojećoj zakonskoj regulativi koristila niži koeficijent obeštećenja od zakonski propisanih, pa je umjesto 15 posto, većina vlasnika obeštećna u visini od 1,25 do 2,5 posto tržišne vrijednosti nekretnina. U međuvremenu su na Općinskom sudu u Rijeci donesene i dvije presude u dva predmeta, napominju nezadovoljni mještani, kojima je Općini naloženo da isplati naknadu za umanjenu vrijednost nekretnine u skladu s važećom zakonskom regulativom.

Prema izmjenjenoj odluci Općinskog vijeća Općine Viškovo od 6.kolovoza 2010. doneseni su drugačiji kriteriji prava na naknadu samo za vlasnike koji su nekretninu izgradili prije 15.veljače 1968. godine, upozoravaju mještani Viškova.

Napominju da je zakonom jasno definirano pravo da na naknadu imaju vlasnici koji su nekretninu stekli prije početka gradnje odnosno sanacije ili rekonstrukcije građevine namijenjene zbrinjavanju otpada, dakle pravilo bi trebalo vrijediti za sve vlasnike nekretnina izgrađenih do 21. srpnja 2004. godine. Zbog ovakvih nejasnih kriterija predstavnici mještana su na sastanku željeli zatražiti da im dostave sva mišljenja Ministarstva zaštite okoliša i prirode na donesene odluke Općine Viškovo, budući da je važećim zakonskim propisima regulirano da mjerila, postupak i način određivanja iznosa te način uplate i isplate naknade za umanjenu vrijednost nekretnina zbog utjecaja deponija propisuje ministar zaštite okoliša i prirode.

U međuvremenu, mještani su i sami zatražili tumačenje Ministarstva zaštite okoliša i prirode o visini koeficijenta za obeštećenje. U odgovoru ministarstva iz rujna 2013. godine navodi se da je iznos obeštećenja minimalno 15 posto, a maksimalno 30 posto od tržišne vrijednosti nekretnina te da je korištenje svakog postotka ispod 15 posto protivno odredbi važećeg Pravilnika o mjerilima, postupku i načinu određivanja iznosa naknade vlasnicima nekretnina i jedinicama lokalne samouprave

>> Mještani Viškova sumnjaju u postupak za isplatu obeštećenja

Ključne riječi

Komentara 1

KA
kafka
13:38 14.03.2014.

Zbrinjavanje otpada ima svoju cijenu koja nije mala. Nju treba uračunati u troškove života i poslovanja. Povećati cijenu zbrinjavanja otpadom u kritičnim područjima, sanirati sporna odlagališta i nadoknaditi štetu stanovnicima. Npr. naka u Makarskoj ponude dovoljno veliku cijenu i zajenu i za odlaganje - dovoljno veliku da im se odlagališta počnu sama javljati da žele zbrinuti njihov otpad. .

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije