MLADEN IVANKOVIĆ-LIJANOVIĆ, kandidat NS Radom za boljitak za hrvatskog člana Predsjedništva BiH

Mladen Ivanković-Lijanović: Ustav nije prepreka za razvoj gospodarstva

iz03-txt.jpg
import
28.09.2006.
u 18:54

Mladen Ivanković-Lijanović, jedan od pet kandidata za hrvatskog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, uvjeren je kako će Narodna stranka Radom za boljitak i on na izborima polučiti dobar rezultat, a u svome programu biračima nudi gospodarski preporod BiH otvaranjem velikog broja radnih mjesta, a uvjeren je i da se bez stranke kojoj je on na čelu neće moći donositi važne odluke za građane BiH. Ivanković je bio spreman odustati od kandidature za člana Predsjedništva, pozivajući i ostale kandidate da se dogovore o jednoj osobi koja bi bila kandidat za hrvatskog člana Predsjedništva BiH, što su kandidati ostalih stranaka redom odbili.

– Bio sam se spreman povući, a to što nisu htjeli drugi kandidati sve govori o njima, ja taj njihov potez ne bih više komentirao. U nedjelju su izbori pa ćemo vidjeti koga će glasači odabrati, a ja sam siguran da ćemo moja stranka i ja ostvariti dobar rezultat 1. listopada. Zahvaljujem nezavisnim kandidatima koji su odustali iz utrke za člana Predsjedništva BiH i svoju potporu dali meni kandidatu Narodne stranke Radom za boljitak.

VL: Što zamjerate dosadašnjoj vlasti i koji će biti vaši prvi politički potezi ako dođete na vlast?
IVANKOVIĆ: Mi smo za ove izbore izradili jasan program, koji ćemo provesti u sljedeće četiri godine ako budemo na vlasti. Taj naš program temelji se na potpuno drukčijem pristupu politici nego što je to bilo do sada. Vlast je vladala Bosnom i Hercegovinom umjesto da je upravljala njome. Vlast treba biti servis graana, a mi ćemo upravo to i biti nakon ovih izbora.

VL: Na koji način ćete biti servis građanima?
IVANKOVIĆ: Gospodarskom politikom poboljšat ćemo socijalnu sigurnost građana i napredak BiH. Ustav nije prepreka za razvoj gospodarstva u BiH. Vlast nije u službi građana, a mi nudimo i drukčiji pristup gospodarskoj politici. Privrednicima je potrebna poticajna politika kao i promjena carinske i porezne politike. Od svega toga ipak je najveći problem u ovakvom planiranju carinske politike. Velik se broj proizvođača žali zbog prevelikog poreza prilikom uvoza repromaterijala za svoje proizvode, zbog čega je bosanskohercegovački proizvod nekonkurentan na tržištu.

VL: Kakav je stav NS Radom za boljitak o ustavnim promjenama?
IVANKOVIĆ: Ustav je promjenjiva kategorija i naravno da ga treba mijenjati, ali treba biti prilagođen građanima ove države. Političari moraju shvatiti da građani na BiH imaju različite poglede iz Mostara, Sarajeva ili Banje Luke.

VL: Kada će građani iz različitih dijelova BiH gledati na ovu državu na isti način?
IVANKOVIĆ: Ne trebaju je ni gledati na isti način, ali to moraju shvatiti i svi političari. Mora se naći konsenzus. Bez konsenzusa svih neće biti ni kvalitetne politike za Bosnu i Hercegovinu.

VL: Na koji način planirate ojačati gospodarstvo u BiH?
IVANKOVIĆ: Ulaganjem petnaest posto sredstava iz društvenog dohotka, što je više od jedanaest milijardi maraka za četiri godine, zatim od sredstava iz privatizacije i zaduživanjem, u Bosnu i Hercegovinu u sljedeće četiri godine uložili bismo petnaest milijardi konvertibilnih maraka. Tom bi se investicijom i korištenjem domaćih resursa otvorio prostor za zapošljavanje 197.000 građana.

VL: Kako ste došli do te zanimljive brojke od 197.000 novih radnih mjesta?
IVANKOVIĆ: Ovdje je politika prepustila stvar struci. Preciznim računanjem i praćenjem stanja gospodarstva u Bosni i Hercegovini došli smo do te brojke od 197.000 novih radnih mjesta. Mi svoju gospodarsku politiku koju vodimo u stranci želimo pretočiti u zakon kad budemo u Parlamentu.

VL: Hoćete li nakon izbora sudjelovati u formiranju vlasti?
IVANKOVIĆ: Nadamo se da ćemo imati vijećnike na svim razinama vlasti bez kojih se neće moći donositi odluke.
Sudjelovanje Narodne stranke Radom za boljitak u izvršnoj vlasti ovisi i o tome hoćemo li prilikom formiranja vlasti pronaći partnere koji će prihvatiti naš program, koji se temelji na gospodarskom oživljavanju Bosne i Hercegovine.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije