U Njemačkoj je počeo pravi koalicijski poker o sastavljanju nove vlade između četiri političke opcije i pet stranaka – pobjednika parlamentarnih izbora Socijaldemokratske partije (SPD), stranke Zeleni i liberalne Slobodne demokratske stranke (FDP) i najvećih gubitnika izbora, sestrinske demokršćanske koalicije Kršćansko-demokratske unije (CDU) i Kršćansko-socijalne unije (CSU).
Tko će prvi
A pitanje svih pitanja bilo je s kim će FDP prvo početi pregovore od dvije najveće njemačke stranke, s pobjednikom SPD-om ili s gubitnicima CDU/CSU koji su im po programu puno bliži. Lider CDU Armin Laschet pokušao je na sve načine privoljeti FDP da najprije pregovaraju s njim i tako pošalju poruku SPD-u da su im oni prirodni saveznici što su liberali i prihvatili pa su objavili da će najprije pregovarati s demokršćanima u subotu, a sa socijaldemokratima u nedjelju.
Ali onda je stigla mina – i to iz tabora CDU sestrinskog, bavarskog CSU. naime, Lider CSU Markus Söder ispričao se da ne može sudjelovati na početku sondiranja u subotu jer ima već zakazanu konferenciju s članovima stranke. Ovaj potez mnogi tumače kao poruku Södera Laschetu (koji ga je pobijedio na izborima za kancelarskog kandidata) da bi početak pregovora trebao prepustiti stranci koja je dobila najviše glasova na izborima, a to je SPD i njihov kancelarski kandidat Olaf Scholz.
I lider FDP-a Christian Lindner imao je jasnu strategiju zašto najprije želi krenuti u pregovore s CDU. Tako je želio podići si cijenu u pregovorima sa SPD-om jer mu je jasno da će morati napraviti velike ustupke u Semafor-koaliciji, koja, što se tiče SPD-a i Zelenih, zastupa puno ljevije ideje od u centru usidrenih liberala. Lindner je želio maksimalno ograničiti štetu na svojoj izbornoj platformi kod postizanja koalicijskog kompromisa sa Scholzom. No nakon Söderove “diverzije” Lascheta, Lindner je ipak odlučio najprije krenuti u pregovore sa SPD-om u nedjelju oko podneva, a istoga dana navečer i s CDU.
Dakle, u pregovore najprije kreću crveni SPD, Zeleni i žuti FDP koji će pokušati formirati Semafor-koaliciju čime je zadan još jedan udarac Laschetu od kojega većina članova stranke, ali i drugih njemačkih građana traži da podnese ostavku na sve političke funkcije.
Sve su glasniji zahtjevi da Lascheta na mjestu čelnika demokršćana zamijeni upravo Söder i da on počne pregovore kao kancelarski kandidat za moguću Jamajka-koaliciju koju bi činili crni CDU/CSU, stranka Zeleni i žuti FDP. Prema anketi Focusa, za Jamajka-koaliciju pod Söderom je 44 posto Nijemaca, a za istu koaliciju s kancelarom Laschetom samo devet posto građana. Poruka je jasna – Nijemci ne žele Lascheta za kancelara. Prvi izbor im je socijaldemokrat Scholz, a drugi socijalkršćanin Söder. Trećega nema.
Produbljuju sondiranje
Novoga kancelara iznjedrit će dogovor između Zelenih i liberala. Te dvije stranke već su krenule u pregovore o prevladavanju programskih razlika. Dvojno vodstvo Zelenih, Annalena Baerbock i Robert Habeck, već su razgovarali s čelnikom FDP-a Christianom Lindnerom i glavnim tajnikom Volkerom Wissingom, a od danas produbljuju sondiranje. Wissing kaže da su mladi ljudi najviše glasali upravo za FDP i Zelene te da imaju i velika očekivanja.
– Želimo im uzvratiti na ozbiljan i kompetentan način – zaključio je Wissing.
>> Pogledajte i ovaj video - Snažno nevrijeme u Sloveniji: Poplavljeno više od 500 objekata, vjetar rušio drveće...
Zeleni svakako ulaze u novu Vladu i dobivaju ministarstvo vanjskih poslova.