granica rh i srbije

Moguća je i razmjena teritorija između Hrvatske i Srbije?

dunav granica
Marin Franov/Pixsell
01.05.2010.
u 08:41

Sastala se Međudržavna komisija za utvrđivanje granice između Hrvatske i Srbije.

BEOGRAD - Pomoćnik ministra vanjskih poslova Zdravko Ponoš ocijenio za beogradski B92 kao "izuzetno značajan" rad Međudržavne komisije za utvrđivanje granice između Hrvatske i Srbije te dodao da se "jučerašnji razgovor predstavnika dvije države odvijao u tolerantnom raspoloženju uz međusobno uvažavanje".

- Na sastanku je konstatirano da je identicirana međurepublička granica Srbije i Hrvatske, koja predstavlja temelj za utvrđivanje međudržavne granice, a u skladu sa protokolom iz 2002. godine o načelima kako će se određivati državna granica. Konstatirali smo da je kopnena granica u "zelenom pojasu" koji se proteže od tromeđe Srbija-Bosna i Hercegovina-Hrvatska do Bačke Palanke neprijeporna, da imamo isto viđenje gdje je bila međurepublička granica, kao i da neće biti problema utvrđivanja gdje je međudržavna granica - rekao je Ponoš, dodajući kako postoji različito viđenje o toku Dunava od Bačke Palanke do tromeđe Srbije-Hrvatske-Mađarske i gdje je točno bila međurepublička granica.

Jedan do argumenata je katastar, ali i Zakon o ustanovljenju Autonomne pokrajine Vojvodine iz 1945. u kojemu je naznačeno da je granica između Vojvodine i Hrvatske sredinom plovnog toka Dunava i prema takvim argumentima, hrvatski teritorij bi se prostirao na nekim dijelovima na lijevoj, srpskoj obali Dunava, ali i Srbija bi ulazila na desnu, hrvatsku obalu Dunava te bi državna granica išla ''cik-cak'', pojasnio je Ponoš.

- Ova međudržavna komisija ima mandat utvrditi precizno što je to međurepublička granica i prema automatizmu ona postaje međudržavna granica - rekao je Ponoš i dodao kako postoji mogućnost da se kasnije dvije države dogovore oko razmjene dijelova teritorija, ukoliko za to postoji zanimanje kako bi lokalno stanovništvo svakodnevno normalno funkcioniralo.

Najnoviji sastanak međudržavne komisije održan je nakon sedam godina pauze, a novi je dogovoren za početak lipnja.

Komentara 17

MR
M@rsij@nac
16:41 01.05.2010.

Razmjena teritorija.....moze ,zasto ne?...................Okupiranu Vojvodinu Rumunjskoj ,Madjarskoj i Hrvatskoj, istocni Srijem i Zemun Hrvatskoj, Nezavisna Drzava Sandzak, Istocno Kosovo(Bujanovac, Presevo ,Medvedja) Dardaniji, zapadnu Bugarsku (Dimitrovgrad,Pirot ,Bosilevgrad) Bugarskoj, po jednu vllasku i cincarsku republiku, Romima kulturnu autonomiju ,a srbekima sto preostane...

UT
utatica
09:09 01.05.2010.

a kaj se tu ima komentirati, poznajuči servilnost hrvatskih političara i pokvarenost srpske lažljive politike spušili bumo ono kaj je naše.

RA
Raphael
12:11 01.05.2010.

Neka prvo \"komšije\" poštuju već postojeću granicu - primjerice luka grada Apatina je u Hrvatskoj. Onda se može krenuti u pregovore. Ni pedlja im ne treba dati. Metar za metar ili nikako.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije