Sve je dobro, osim zarade na samim crpkama. Tako bi se, u jednoj rečenici, prepričati mogli financijski rezultati MOL Grupe za treće tromjesečje ove godine, koje su objavili danas, a koji pokazuju kako im je, u navedenom razdoblju, čista CCC EBITDA 1449 milijuna dolara.
Kako to prosječnom čovjeku apsolutno ništa ne znači, pojasnit ćemo da govore, zapravo, o prilagođenom iznosu neto dobiti koji uzima u obzir povećanje ili smanjenje troškova tvrtke tijekom izvještajnog razdoblja, tj. o zaradi prije kamata, poreza i amortizacije.
– Ovaj rezultat doveo je EBITDA-u za prvih devet mjeseci ove godine na 3627 milijuna dolara, što omogućuje MOL-u da dodatno poboljša cijeli godišnji raspon smjernica EBITDA-e na 4,1 do 4,4 milijarde dolara. U isto vrijeme, porezi na neočekivanu dobit i regulacija cijena goriva u cijeloj regiji srednje i istočne Europe pogodili su naše poslovanje za približno 1,18 milijardi dolara u prvih devet mjeseci ove godine – poručili su iz MOL-a.
Predsjednik i izvršni direktor tvrtke Zsolt Hernádi istaknuo je kako europske sankcije određuju gospodarsku budućnost Europe te se treće tromjesečje 2022. pokazalo vrlo zahtjevnim u pogledu opskrbe energijom u regiji srednje i istočne Europe, ali MOL je do sada uspio opskrbu gorivom održati stabilnom. EBITDA djelatnosti Istraživanja i proizvodnje, kažu u MOL-u, gotovo je udvostručena u odnosu na isto razdoblje lani, na 640 milijuna dolara, čista CCS EBITDA djelatnosti Rafinerija i marketinga dosegla je 741 milijun dolara u trećem tromjesečju ove godine, ali je manja za 14 posto u usporedbi s prethodnim tromjesečjem.
EBITDA djelatnosti Usluga kupcima smanjena je za 43 posto u usporedbi s istim razdobljem lani i više je nego prepolovljena, usporedi li se prvih devet mjeseci ove i prošle godine.
– Regulacija cijena goriva u nekoliko zemalja srednje i istočne Europe utjecala je na rezultate; EBITDA djelatnosti smanjila se za 85 milijuna dolara – kažu u MOL-u. Naglasili su još jednom i da je Savezni vrhovni sud Švicarske odbacio hrvatski zahtjev za reviziju presude UNCITRAL-a, prvotno donesene u arbitražnom postupku koji je Hrvatska pokrenula protiv MOL-a 2016. godine.
– Ovom presudom odbačene su optužbe Hrvatske za korupciju i također je utvrđeno da je korporativno upravljanje Inom d.d. bilo zakonito i da je MOL poštovao sve svoje ugovorne obveze – priopćili su.
>> VIDEO Koliko mu se razveselila: Pogledajte susret predsjednice Europske komisije i premijera Plenkovića
Švicarski sud se zapitao samo jedno. Kako to da ključni svjedok optužbe g. Ježić ni nakon 10 godina nije državi vratio 5 milijuna eura navodnog mita od Sanadera, niti država potražuje te novce od Ježića? Čovjek je pod zakletvom izjavioo kako ima taj novac i da će ga vratiti državi. To je bilo 2012 godine. Gdje je novac i da li ga je ikad bilo?Švicarci su zaključili, kao što bi zaključio svaki normalan sud u normalnoj državi. Svjedok je nevjerodostojan, a ništa bolju ocjenu nije dobilo ni naše pravosudje. Prema tome tužba protiv Madjara je odbačena. Zar bi bilo tko normalan i nepristran mogao presuditi drugačije?