O eventualnoj promjeni Ugovora o gospodarskim pitanjima između Hrvatske i Svete Stolice razgovarali smo s dubrovačkim biskupom mons. Matom Uzinićem, koji financijska izvješća svoje biskupije objavljuje i na internetskim stranicama.
Što mislite o prijedlogu eventualne promjene u ugovorima sa Svetom Stolicom u vezi s financiranjem Crkve iz državnog proračuna?
Taj prijedlog nije ništa novo. Dobro bi, međutim, bilo spomenuti da je, zahvaljujući upravo tom ugovoru, Republika Hrvatska uspjela riješiti ne samo financiranje Katoličke crkve nego također i financiranje drugih vjerskih zajednica, a što eventualnu promjenu ovog ugovora čini dodatno složenom.
Bi li Crkva pristala na bilo kakvu izmjenu ugovora?
Nema razloga da Crkva to ne prihvati ako saborska većina tako odluči. Ipak, osobno smatram da bi pristajanje na bilo kakvu promjenu trebalo uvjetovati ispunjavanjem drugih obveza koje proizlaze iz spomenutih ugovora, osobito kad je riječ o povratu crkvene imovine i naknadi za oduzetu crkvenu imovinu, a tu smo još gotovo na samom početku.
Je li ovakav način financiranja umrtvio Crkvu?
Taj novac nije trebao zamijeniti dotadašnji način financiranja Crkve milodarima vjernika, zato pozivamo vjernike da se i dalje brinu za svoje župne zajednice, nego je trebao omogućiti da prestanemo prositi po karitativnim ustanovama, osobito iz Njemačke.
Bi li bio dobar npr. talijanski ili njemački model? Ili neka kombinacija, tj. neki drugi?
Zbog problema istupa iz Crkve koji izaziva njemački model, osobno sam skloniji onom talijanskom, odnosno modelu koji bi svakom poreznom obvezniku omogućio da određeni dio obveznog poreza usmjeri prema određenoj Crkvi ili vjerskoj zajednici, civilnoj udruzi ili humanitarnoj organizaciji po svom izboru. Ipak, ovom bi promjenom bili pogođeni mali, prije nego veliki, pa je upitno je li to najbolje rješenje.
>> Crkva mora srušiti svoje feudalne utvrde koje nas drže u paralelnom svijetu
>> Građani imaju pravo znati na što Crkva troši novac
Zato Obavezno Moramo Plaćati Zamp, Acu Stankovica i Frljica