Novi egipatski predsjednik sazvao je parlament koji je nekoliko dana prije njegove inauguracije raspustila privremena vojna vlast. Iako se naveliko komentiralo da predsjednik iz redova Muslimanskog bratstva ovim potezom želi baciti rukavicu, odnosno izazvati vojnu vlast na čelu s maršalom Tantawijem, današnje je zasjedanje parlamenta trajalo samo pet minuta.
Pravna pirueta
Predsjednik raspuštenog parlamenta Saad al-Katatni kazao je da zastupnici koji su se jučer okupili u parlamentu ničim nisu prekršili odluku ustavnog suda o raspuštanju zato što na dnevnom redu nije bilo ništa osim kratke rasprave o tome kako provoditi odluku suda. Točnije, on je zastupnicima predložio, a oni su to prihvatili, da parlament zatraži pravni savjet Vrhovnog ustavnog suda o tome na koji način provoditi odluku o raspuštanju parlamenta.
Neki egipatski stručnjaci za ustavno pravo tvrde da je ovim činom parlament de facto predao sve svoje ovlasti predsjedniku Mohammadu Mursiju, odnosno da je oduzeo sve ovlasti prijelaznoj vojnoj vlasti. Očekuje se da će se pravni stručnjaci i Vrhovni ustavni sud o ovom zahtjevu parlamenta izjasniti vrlo brzo. No neki dovode u pitanje činjenicu može li se itko žaliti na odluku najviše sudske instance u zemlji na čije odluke u principu nema žalbi, niti bi te žalbe mogao rješavati ikakav žalbeni sud.
Muslimansko bratstvo, koje je imalo većinu u raspuštenom parlamentu, u iščekivanju odluke o zahtjevu parlamenta krenut će u prosvjedni marš na kairski trg Tahrir kako bi dali podršku predsjedniku i njegovoj odluci da ponovno sazove parlament. Vojno vijeće poručilo je da ima potpuno povjerenje u institucije države i da će u potpunosti poštovati ustav i zakone.
Analitičari kažu da je politička situacija u Egiptu poprilično komplicirana i ustavnopravno na krajnje krhkim nogama.
Nakon pobune i rušenja režima predsjednika Hosnija Mubaraka, na čelo Egipta došla je vojska koja je vlast obnašala predugo, a za to vrijeme nije učinjeno ništa na donošenju novoga ustava, tako da su i parlamentarni i predsjednički izbori održani na temelju staroga ustava, što dovodi u pitanje i parlament, ali i predsjednika Mursija. Analitičari također tvrde da je riječ o zapletenoj političko-pravnoj situaciji bez presedana u povijesti suvremenog Egipta. Sadašnje stanje nazivaju “ustavnim pučem”. Naime, Vrhovno vijeće oružanih snaga uoči Mursijeve inauguracije sebi je osiguralo goleme ovlasti.
Još bez novog ustava
Uz to što je raspustilo donji dom parlamenta, ono je ustavnom deklaracijom lišilo predsjednika svih ovlasti nad vojskom, vojnim zapovjednicima dalo je ovlasti da donose zakone i ovlast da mogu staviti veto na izglasavanje novoga ustava na kojem se zapravo još nije ni radilo.
Stoga ostaje neizvjesno kada će početi rad na tekstu novoga ustava. Neizvjesno je i to kada bi se mogli održati novi parlamentarni izbori i kada bi se konačno mogla stabilizirati vlast u Egiptu. U kontekstu svega ovoga, mnogi analitičari tvrde da sazivanjem parlamenta Mursi zapravo želi samo vidjeti kako će vojna vrhuška reagirati na izazivanje.
Istodobno, on održava dobre odnose s Tantawijem sudjelujući na protokolarnim događajima na kojima predsjednik treba biti prisutan.
Sazivanjem parlamenta kao da želi pokazati da je on ipak predsjednik izabran na izborima koji ima neke izvršne ovlasti. S druge strane, Vrhovno vojno vijeće nije žestoko reagiralo na Mursijev potez, već ga je gotovo ignoriralo, što bi moglo upućivati na to da je Tantawi siguran da je vlast zapravo u njegovim rukama i da bez njega neće biti značajnijih pomaka, pa ni novoga ustava, a bez ustava nastavit će se politički vakuum u Egiptu.
Muslimansko bratstvo i demokracija???moš mislit