Na početku poznatog filmskog hita Jurassic Park redatelja Stevena Spielberga znanstvenici oživljavaju dinosaure pomoću krvi ekstrahirane iz komarca zatočenog u jantaru milijunima godina. I nakon što sve što je moglo pođe po krivu, glavni junaci filma suočeni su s najezdom svih mogućih vrsta dinosaura. Iako se radi o filmu znanstvene fantastike scenaristi su morali od nekuda crpiti inspiraciju, a činjenica je da prastarih životinja \"zatočenih\" u jantaru ima svuda, a priča o Jurassic Parku dobiva sasvim novu dimenziju pronalaskom najstarijeg primjerka jantara koji u sebi skriva muhu i dvije grinje.
Naime, muha i grinje stari su oko 230 milijuna godina, a nalaze se u jantarnim kapljicama veličine od dva do šest milimetara, donosi Daily Mail, i pronađeni su na sjeveroistoku Italije.
- Jantar je iznimno važno \'pomagalo\' za paleontologe koje mikroskopski vjerno čuva uzorke te nam dopušta da do detalja proučimo evolucijske promjene tijekom milijuna godina - objasnio je David Grimaldi, kustos Američkog muzeja prirodoslovlja i svjetski stručnjak za jantar i fosile člankonožaca.