Angažiran je kod privatnika, svoj dio uredno je obavio, a onda rad naplatio – u gaćama i čarapama! Priča je to jednog osječkog majstora koji je, prinuđen barem u robi naplatiti svoj rad, ovih dana donjim rubljem opskrbio rodbinu, ali i prijatelje.
Legalno poslovanje
– U šoku sam. Nisam očekivao da ću doživjeti da me plaćaju s nekoliko desetaka kilograma teškom robom, ali eto barem sam zaključio i iza sebe ostavio taj posao – kaže nam majstor koji i dalje ima račune za platiti, a koje ne može kompenzirati rubljem. Nažalost, kompenzacija, kaže nam predsjednik HGK Županijske komore Osijek Zoran Kovačević, vrlo je čest, ali i legalan način naplate odrađenog posla. – Podaci koliko je česta kompenzacija ne postoje, ali u komunikaciji sa stotinjak firmi, čujemo da toga itekako ima. Primjerice u građevini netko radi limariju te u u zamjenu za završetak posla na cijeloj zgradi dobije stan. U trgovini je kompenzacija najčešća jer dobivenu robu prodaju dalje – objašnjava Kovačević. Voditelj Županijskog ureda Hrvatske udruge sindikata Bruno Horvat slučaj vidi kao novi dokaz da pravna država ne funkcionira. – Zna se što je platežno sredstvo u Hrvatskoj. To je kuna! Kad se obavi posao treba napisati račun i za njega u roku 15 dana platiti porez, a kasnije se taj račun ne može naplatiti. Kompenzacija je stavljanje čovjeka pred gotov čin. Uzmi što ti nudim ili ostavu! – kaže on.
Posla ima, novca nema
Istina je, dodaje, da pravna država funkcionira samo kad radniku nešto treba naplatiti. Ili kad se država treba naplatiti. – Javna je stvar i da poduzetnička klima već dulje vrijeme ne vlada jer se posao ne plaća. Nije ni teško zaposliti se već dobiti novac za posao – zaključuje B. Horvat.