Tekstil i EU

Muška odijela koja šiju krojačice u Kotki nose europski menadžeri

Kotka
Matija Topolovec/PIXSELL
30.01.2012.
u 08:01

Hendrych: 
U europskim zemljama sve je manje takvih tvornica, šije se najviše u Kini

Na poziv Ivice Cerovečkog, predsjednika Nadzornog odbora Kotka d.d. Yvonne Hendrych, direktorica Ureda EU u Bruxellesu za tekstilnu industriju Europe u pogonima Kotke simbolično je pustila u rad dva nova automata za šivanje. Osim nje pogone Kotke u kojima radi 620 djelatnika na proizvodnji svečanih muških odijela obišli su i sudionici skupa Tekstilna znanost i gospodarstvo koji je održan u Zagrebu.

 Za izradu džepova

 – Novi stroj za izradu vanjskih džepova muških sakoa te drugi za izradu džepova na hlačama vrijedni su sto tisuća eura, a nabavljeni su isključivo radi poboljšanja proizvodnje i uštede vremena jer je riječ o složenim operacijama koje zahtijevaju preciznost – rekao je Mario Gradečak, voditelj smjene. Direktorica Hendrych pohvalno se izrazila o modernizaciji proizvodnje. – U europskim zemljama sve je manje takvih tvornica, sve se prebacuje na jeftiniju radnu snagu u Kinu i druge zemlje – rekla je.

Strani partneri    

U pogonima Kotke krojačice u dvije smjene dnevno proizvode 700 komada muških hlača te 800 sakoa. Činjenica je da je Kotka unatoč slomu zagorske tekstilne industrije opstala na tržištu zahvaljujući suradnji sa stranim partnerima. Uglavnom 98 posto muške modne konfekcije namijenjeno je zahtjevnom europskom tržištu. U Kotki se šivaju odjela za najpoznatije muške modne brandove, Pjer Cardin, Baldessarini Joop i Windsor. 

– Rad u konfekciji, a pogotovu u izradi odjeće specifičan je jer klasična krojačica u izradi odjeće sudjeluje sa 83 posto svoga rada s obzirom na to da do sada nije  izumljen robot koji bi takav posao mogao obavljati sam – kaže Cerovečki.

– Plaće ne kasne, ispunjavamo sve obveze prema dobavljačima i državi. Poznato je da plaće u tekstilnoj branši nisu velike, jer sam rad nije fizički naporan, ali traži veliku preciznost – dodaje Cerovečki.  Prosječna plaća krojačice je oko tri tisuće kuna.     

Ključne riječi

Komentara 1

AN
AnaB1982
10:54 31.01.2012.

Poznato je da plaće u tekstilnoj branši nisu velike, jer sam rad nije fizički naporan, ali traži veliku preciznost – dodaje Cerovečki. malo mi je to teško za povjerovat, jer mi je starka radila za šivaćim strojem u Kamenskom skoroo cijeli svoj radni vijek. Sad je u mirovini, a ima oštečenje vratne kralježnice, donjeg dijela kralježnice, posljedica su glavobolje, loša cirkulacija, utrnuća obje ruke itd. itd. To je samo mali dio zdrastvenih problema. Ako pogrbljeno sjedenje 8 sati za šivačim strojem nije fizički naporno onda ne znam g. Cerovečki, možda da vi probate?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije