Branik od automobila, dječju stolicu, stolicu za plažu, nekoliko šlapa, mnoštvo gumenih cijevi, plastičnih boca i limenki, ukupno 105 kilograma otpada na 100 metara bajkovite, pješčane plaže na ušću Neretve prikupili su volonteri okupljeni oko organizatora eko-akcije čišćenja, Udruge Sunce.
Okupilo ih se 50-ak, a osobito veseli što je među njima bilo čak 30 djece stare između 6 i 8 godina, većinom iz Omladinske škole NK Neretvanac iz Opuzena i Tinker labs-a u Metkoviću.
- Priključili su nam se i kitesurferi, oni su pomogli oko odvoza smeća. Inače, oni su lani uranili i očistili plažu prije našeg dolaska, to je inače 'njihova' plaža, pa smo im se ove godine najavili. Skupili smo, na žalost, kao i obično, uglavnom plastične predmete, što ne čudi s obzirom na to da se radi o plaži na kojoj se dolazi i noću sjediti i nešto popiti. Otpad kojega smo sakupili došla je s kopna, a ne s mora – govori Maja Jurić iz Sunca.
Dodaje kako su oni radili monitoring otpada na 100 metara plaže. -Svo smeće koje smo prikupili smo točno popisali i te podatke poslali Ministarstvu kako bi imali uvid i mogli raditi bolje planove za gospodarenje otpadom na ovom području. Pridružila nam se i Javna ustanova Dubrovačko-neretvanska županije za zaštićeno područje, jer je riječ o zaštićenom području. Oni rješavaju logistiku odvoza – priča nam Maja.
Lokalci koji su sudjelovali u akciji ističu kako je najveći problem na ovoj plaži što nema kanti za smeće niti se prikuplja ni odvozi otpad. -Oni to moraju riješiti s Gradom Pločama kojemu pripada ovaj dio – poručila je Maja Jurić.
Udruga Sunce Rezoluciji Zemlja Večernjega lista pridružila se još prošle godine.
VIDEO Čišćenje na ušću Neretve
- Mi smo se odmah uključili čim su nam se javili s inicijativom. Nama je jako važan monitoring otpada, Sunce je u Dalmaciji praktično referentna točka što se toga tiče, i ova točka koju smo predložili za čišćenje, mi je čistimo redovito od 2018. svake godine. Skupljamo podatke i pokušavamo utjecati da se neke stvari što se tiče gospodarenja otpadom na kopnu promijene jer je činjenica da je sve to što smo skupili došlo s kopna, ništa nije došlo s mora. Rezoluciji Zemlja smo se pridružili i zato što za ovakve stvari uvijek nedostaju sredstva i sad je napokon netko pokrenuo inicijativu zahvaljujući kojoj se i znanstveni podatci mogu lako dobiti. Bez naših volontera ne bi se napravilo ništa, ali su se volonteri u jednom dijelu mogli malo odmoriti, uz pomoć Večernjeg lista – zaključila je Maja Jurić.
Napredak najveće akcije čišćenja otpada u Hrvatskoj na više od 70 lokacija možete pratiti putem poveznice.
Više zelenih tema pronađite na Rezolucija Zemlja!