Zadnjem pacijentu koji se u varaždinskoj bolnici naručio za operaciju sive mrene određen je datum 14. svibnja 2017. Operaciju očnog problema koji može prouzročiti sljepoću čekat će gotovo tri godine. Istu operaciju pacijenti u Karlovcu čekaju do lipnja 2016., a u Osijeku će na red doći u listopadu sljedeće godine. U Bjelovaru, Puli, Slavonskom Brodu i na zagrebačkom KB-u Dubrava operacija sive mrene čeka se samo nekoliko dana. Međutim, u tim je bolnicama pretjerana lista čekanja za neke druge zahvate ili dijagnostiku. Razlog za, usuđujemo se reći, bizarna čekanja na liječenje u Hrvatskoj, jedni vide u eksperimentiranju smjenskim radom.
Premalo specijalista
Drugi će pak prstom krivnje uprijeti u štrajk liječnika.
Neovisno o tome tko je u pravu, činjenica je da pacijenti osječke bolnice za ugradnju kuka čekaju 407 dana, a u Rijeci na operaciju žučnjaka 441 dan. I ministar zdravlja Rajko Ostojić potvrđuje da se produžuju liste čekanja za operaciju sive mrene i za ugradnju kuka, a on to objašnjava isključivo nedovoljnim brojem specijalista.
– Zahvaljujući objedinjenoj javnoj nabavi, snizili smo cijene leća (pri operaciji sive mrene op. a.) za 40 posto, a cijene umjetnih kukova i koljena niže su dva do tri puta. Sada se za isti novac može operirati, dakle, dva puta više takvih pacijenata – objasnio je ministar zdravlja dodajući da je problem u dugačkoj listi čekanja na dijagnostiku.
Magnetska i privatno
– Dugo se čeka magnetska rezonancija, a to rješavamo aktiviranjem privatnih kapaciteta i to planiramo činiti i dalje – rekao je ministar Ostojić.
Potvrda ministrovih riječi u praksi se može vidjeti u gotovo svakoj bolnici. Na zagrebačkom Rebru na magnetsku rezonanciju cervikalne kralježnice u prosjeku se čeka 714 dana, a u splitskom KBC-u 336 dana U Zadru će se na magnetsku rezonanciju gušterače čekati do kraja srpnja 2015. Ultrazvuk srca za dijete u splitskoj bolnici čeka se godinu i pol, u KBC-u Sestre milosrdnice na kontrolni pregled pedijatrijskog kardiologa dijete će doći na red za 333 dana.
Sramote 21. stoljeća.