Danas će u Londonu biti održano novo ročište u slučaju Ejupa Ganića, ratnog člana Predsjedništva BiH. Njegovo izručenje od Velike je Britanije zatražila Srbija u kojoj je protiv Ganića podignuta optužnica za ratne zločine počinjene nad vojnicima JNA u Sarajevu. No, u cijelom je slučaju nastala pravna zavrzlama jer je osim Srbije izručenje zatražila i BiH.
Najprije je London objavio kako je iz Sarajeva stigao zahtjev da se Ganić izruči BiH, no točno mjesec dana poslije u Sarajevu poriču da su ikada tražili Ganićevu ekstradiciju jer bi to impliciralo i postojanje optužnice. U tužiteljstvu BiH međutim kažu kako optužnice nema i kako je predmet još u istražnoj fazi.
Iz Ministarstva pravde BiH za Radio Slobodna Europa potvrdili su da je BiH ipak uputila zahtjev za izručenje Ejupa Ganića, ali nisu mogli dati više informacija o tome. Pravni ekspert Kasim Trnka objašnjava pod kojim okolnostima jedna država može tražiti izručenje:
- Zemlje podnose zahtjev za ekstradiciju ako je podignuta optužnica i imaju razloga zatražiti izručenje svog državljanina iz druge države u svoju zemlju. Drugim riječima, zemlja iz koje potječe ovaj čije se izručenje traži može također podnijeti zahtjev za ekstradiciju, ali u tom slučaju, bude li osoba izručena, morat će nastaviti kazneni postupak u vlastitoj zemlji. U suprotnom, može se samo boriti da ospori zahtjev druge države tražiteljice i, ako u tome uspije, onda ovaj građanin postaje slobodan. No, dođe li taj čovjek, u ovom slučaju konkretno gospodin Ganić, u BiH i ako tužiteljstvo BiH odluči podići optužnicu, u tom slučaju i ono će morati poduzeti odgovarajuće mjere radi vođenja kaznenog postupka, što ne isključuje ni pritvor ako postoje zakonski uvjeti za njegovo određivanje.
Na današnjem će se ročištu razmatrati argumenti Srbije na osnovu kojih je uputila zahtjev da se Ganić izruči okružnom tužiteljstvu u Beogradu.
Ma pusti bre glupa bosanac sad se sakriva, zlocinac treba na sud.