Oproštaj od pokojnika uz prigodnu glazbu u Sloveniji je stvar stoljetne tradicije koja se prilagođava promjenama muzičkih afiniteta, ali i sastava stanovništva, pa ljubljanskim grobljem Žale ponekad u tim prilikama odzvanja melos "Od Vardara pa do Triglava".
"Pokopava se mnogo ljudi s prostora nekadašnje Jugoslavije, a njihova rodbina najčešće naručuje starogradske ili dalmatinske pjesme", kazao je u razgovoru za Slovensku televiziju pjevač i glazbenik Stane Kraševec koji s upravom najvećeg groblja u Sloveniji surađuje već tridesetak godina.
Slovenci najstarije generacije za glazbu prigodom pogreba naručuju vokalne i instrumentalne narodne melodije, dok mlađe generacije takve pjesme i kompozicije na pogrebima više ne preferiraju.
Generacija onih koji su sada u šezdesetim godinama života vole domaće kantautore poput Vlade Kreslina, dodao je.
Uz klasičnu "Tišinu" u trubačkoj izvedbi, od stranih je kompozicija za slovenski pogreb vrlo popularna melodija "Somewhere Over The Rainbow", tema iz filma Čarobnjak iz Oza te pjesma "Amazing Grace", najpoznatija kršćanska himna čiji je tekst napisao anglikanski svećenik iz 18. stoljeća John Newton.
Za glazbenu pratnju na zadnji počinak plaća se 80 eura ako se angažira solo pjevač koji otpjeva tri pjesme, unajmljivanje pjevačkog zbora stoji 170 eura, a svaki instrument na pogrebu plaća se po 80 eura.
Skuplje su samo citre, pa pogrebna pratnja uz zvuke tog instrumenta rodbinu stoji 200 eura.
>> Mariborski nadbiskup na misi za žrtve Hude Jame pozvao na pomirbu