Iako datum održavanja parlamentarnih i predsjedničkih izbora u Srbiji, koji će se održati ove godine, još nije određen, kampanja je već počela, a već se slažu i koalicije. Srbijanski izbori pomno će se pratiti i u Hrvatskoj jer predsjedniku RH i Vlade RH, Ivi Josipoviću i Zoranu Milanoviću, neće biti svejedno s kim će razgovarati o brojnim otvorenim pitanjima. Jedna je opcija DS predsjednika Borisa Tadića, s kojim je predsjednik Josipović ostvario kvalitetnu suradnju, što je dovelo i do njegova posjeta Vukovaru i isprike na Ovčari. Druga je opcija Tomislav Nikolić, predsjednik Srpske napredne stranke, koji je do osnivanja ove stranke bio desna ruka haaškog optuženika Vojislava Šešelja i Srpske radikalne stranke.
Tadić šuti
Nikolića se dovodilo i u vezu s nekim ratnim zločinima na području Hrvatske, ali je to ostalo nedorečeno. I politički analitičari u Srbiji jednoglasni su da će se najveća, i jedina, borba voditi oko dva bloka, stranaka okupljenih oko DS-a i SNS-a. I dok Tadić još šuti o izbornim očekivanjima, njegov suparnik Nikolić već se vidi kao pobjednik izbora i budući predsjednik vlade Srbije. Nikoliću zasad prednost daju i ankete, koje govore da je SNS trenutačno najjača politička stranka. Ako pobijedi na izborima, Nikolić je rekao da želi mirnu granicu s Hrvatskom te da će se zalagati za međusobno povlačenje tužbi pred sudom u Haagu.
Povlačenje tužbi
– Svakako da bih tražio da odustanu i jedni i drugi. Što je bilo bilo je, sjekire treba zakopati, izvaditi motike i početi njima raditi. U Hrvatskoj je druga politička opcija na vlasti. Vidjet ćemo kako će to utjecati na politički život i odnos prema Srbima. Možda i zatražimo da posjetimo Hrvatsku, neće nam kruna pasti s glave – rekao je Nikolić.
Zanimljiva je i teorija Srđana Bogosavljevića, direktora Ipsos Strategic Marketinga, koji smatra da će, tko god bude pobijedio, Srbiju voditi široka koalicija tako da ne isključuje ni mogućnost poslijeizborne suradnje DS-a i SNS-a.
– Teško je prognozirati ishod izbora jer se građanima ne sviđa kako sada žive, ali će biti i protiv SNS zato što im se ne sviđa kako su živjeli 90-ih godina kad su oni bili na vlasti – kaže Bogosavljević.
već sam to pitao neki dan -- molim vas što je dogovoreno zna li tko u hrvatskoj isto što je potpisano i zadnje što od svega dogovorenog i potpisanog je ispoštovano -- znam nekoliko starih --povijest bolesti i najkonačnije neke nek izaberu šešelja svejedno mi je --koga briga za srbe --