Koronavirus paralizirao je zračni promet u cijelom svijetu pa tako i u Hrvatskoj. A koji su razmjeri teške situacije u kojoj se zbog pandemije tog opasnog virusa našla avioindustrija pokazuju i podaci o prometu putnika za ožujak na tri najveća hrvatska aerodroma – Zagrebu, Splitu i Dubrovniku. I dok Franjo Tuđman ima četiri dnevna redovna leta koje održava Croatia Airlines pa se na tom aerodromu još mogu vidjeti poneki putnici, Dubrovnik i Split su potpuno pusti i bez ijednog leta dnevno. Kao ostalom i drugi, manji hrvatski aerodromi – Zadar, Pula, Rijeka i Osijek.
Zračna luka "Franjo Tuđman" tako je u ožujku zabilježila pad broja putnika od 58 posto u odnosu na ožujak 2019. kad je kroz najveći hrvatski aerodrom prošlo 232.978 putnika.
Zračna luka Split je u ožujku prošle godine opslužila je 50.037 putnika, a u ožujku ove godine samo 16.466. Kroz dubrovački aerodrom u trećem mjesecu 2019. prošlo je 57.773 putnika, a u ožujku ove godine 19.480, što je pad od 66,3 posto.
A brojke za travanj i svibanj bit će još gore. I dok je u ožujku bilo još letova na domaćim zračnim lukama, kako sad stvari stoje u travnju, a možda i svibnju neće uopće biti putnika. Pa tako u ZL Dubrovnik u ovom mjesecu očekuju pad od 100 posto. A u lanjskom travnju kroz taj aerodrom prošlo je više od 210.000 putnika.
Croatia Airlines naime održava još četiri linije iz Zagreba prema Frankfurtu, Londonu, Bruxellesu i Amsterdamu. Na dubrovačkom aerodromu nam kažu da su im sve aviokompanije otkazale letove za 4. i 5. mjesec, a nada im je da će u lipnju ipak početi vraćati se.
U ZL "Franjo Tuđman" kažu da se zrakoplovna industrija trenutačno na globalnoj razini suočava s velikim izazovima vezanim uz širenje virusa COVID-19. Zrakoplovne kompanije osjećaju ozbiljne posljedice koje se također izravno odražavaju na zračne luke kojima je sada fokus na održivom poslovanju u ekonomskom i ekološkom aspektu, kao i na ublažavanju krize.
– Još od početka izbijanja krize prouzročene koronavirusom zrakoplovne kompanije su zbog različitih restrikcija reagirale redukcijom broja letova na pojedinim destinacijama. Trenutačno smanjenje broja putnika je značajno, a za analizu o sveukupnom utjecaju na cjelogodišnji promet treba pričekati daljnji razvoj situacije s koronavirusom – poručuju iz ZL Franjo Tuđman.
Hrvatski aerodromi nekoliko godina zaredom rušili su rekorde po broju putnika, a u 2020. tako će nakon dugog niza uspjeha zabilježiti značajan pad prometa, možda čak i rekordan.
Hrvatska nacionalna aviokompanija Croatia Airlines tijekom ožujka je obavila je 32 posto manje letova i ponudila 32 posto sjedala u odnosu na ožujak 2019., a prevezla je 58 posto manje putnika.
pa kako ,putovanje je zabranjeno,granice zatvorene i sada pao promet aloo !?