Znanstvenici diljem svijeta s velikom pozornošću pratili su i pokušavali predvidjeti gdje će na Zemlju pasti dijelovi potisnika kineske rakete, a večeras je svijet dobio odgovor.
Dijelovi potisnika 'Long March 5b' koji nisu izgorjeli u gornjim slojevima atmosfere pali su u Indijski ocean na području između Bornea i Filipina u 12:45 prema istočnoj vremenskoj zoni, javlja The New York Times.
Kineska nacionalna svemirska agencija (CSNA) objavila je na društvenoj mreži Weibo kako je najveći dio ostataka potisnika izgorio u atmosferu pri padu.
- Područje se nalazi u okolnom morskom području na 119,0° istočne geografske dužine i 9,1° sjeverne geografske širine, a većina uređaja je uništena tijekom ponovnog ulaska u atmosferu - naveli su kineski stručnjaci.
Stručnjaci su strahovali da bi dijelovi potisnika mogli potencijalno pogoditi naseljeno područje, što je i bio primarni razlog pojačanog praćenja potisnika diljem svijeta.
Čelni čovjek NASA-e Bill Nelson objavio je u subotu da Kina nije objavila specifične informacije vezane uz putanju pada Long March 5B na Zemlju.
"Sve zelje bi trebale dijeliti ovaj tip informacije koji omogućuje pouzdano predviđanje potencijalnog rizika od udara krhotina, posebice za teška vozila, poput Long March 5B, koji nose znatan rizik gubitka života i imovine", ustvrdio je.
Potisnik se srušio ovog vikenda na Zemlju dio je rakete Long March 5B. Nju je 24. srpnja 2022. godine lansirala Kineska nacionalna svemirska agencija. Raketa je u orbitu prenosila novi modul koji će poslužiti kao budući dio svemirske postaje Tiangong koju gradi Kina.
VIDEO: Pijan autom naletio na dijete, teško ga ozlijedio pa pokušao pobjeći
"Sve zelje"??? "Teška vozila"?????