Odgovor Marijani Petir

'Ministarstvo pravosuđa ne posjeduje popis 300 hrvatskih branitelja optuženih ili osuđenih za ratne zločine u Srbiji'

Ante Šprlje
Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
19.04.2016.
u 17:01

Ministarstvo navodi da je Republika Hrvatska 2010. godine dostavila Republici Srbiji popis 1534 osobe optužene i osuđene u RH, dok je Republika Srbija iste godine dostavila Republici Hrvatskoj popis s 40 osoba

Nakon što je zastupnica u EU parlamentu Marijana Petir jučer priopćila da je od premijera Tihomira Oreškovića zatražila da obavijesti oko 300 branitelja o kojima Ministarstvo pravosuđa ima podatke da se nalaze na "crnoj listi" Srbije, zbog čega prilikom prelaska granice mogu biti uhićeni, iz Ministarstva je stigao odgovor da nikakav popis nemaju:

"Želimo naglasiti kako Ministarstvo pravosuđa ne posjeduje niti je upoznato s postojanje popisa koji sadrži 300 hrvatskih branitelja optuženih ili osuđenih za ratne zločine u Republici Srbiji", stoji u odgovoru ministarstva.

Ministarstvo navodi da je Republika Hrvatska 2010. godine dostavila Republici Srbiji popis 1534 osobe optužene i osuđene u RH, dok je Republika Srbija iste godine dostavila Republici Hrvatskoj popis s 40 osoba.

"Napominjemo kako su posljednji ažurirani podaci Republici Hrvatskoj dostavljeni u siječnju 2011. godine te se trenutačno prema dostavljenim podacima na popisu nalazi 86 osoba. Taj broj čine i 43 osobe protiv kojih je DORH proveo istragu, te zbog nedostupnosti počinitelja a temeljem tužiteljskih sporazuma predmete ustupio Republici Srbiji. Branitelji koji se nalaze na popisu, a prema informacijama kojima raspolaže ovo Ministarstvo, obaviješteni su o tome od strane Ministarstva branitelja.", priopćili su iz Ministarstva pravosuđa.

Objašnjavaju i da stoga što ne posjeduju ažurirane podatke, nakon što hrvatski državljanin zatraži provjeru svojeg statusa, Ministarstvo pravosuđa traži službenim putem od Republike Srbije dodatnu provjeru za tu osobu. Do danas su zaprimili oko 170 zahtjeva za provjeru statusa građana Hrvatske.

"Povjerenstvo za pripremu i razmjenu popisa osoba optuženih ili osuđenih za ratne zločine Republike Hrvatske i Republike Srbije počelo je s radom u srpnju 2010. godine dogovorom ministara pravosuđa Republike Hrvatske i Republike Srbije. U međuvremenu je održano nekoliko sastanaka. Posljednji sastanak je održan 2013. godine. Napominjemo kako u bilateralnim kontaktima Ministarstvo pravosuđa od Republike Srbije redovito traži dostavu ažuriranih i najnovijih podataka, međutim do toga nije došlo.", navodi Ministarstvo pravosuđa.  

>>Petir pisala Oreškoviću: Obavijestite branitelje da su na 'crnoj listi' Srbije

Komentara 6

Avatar kravata
kravata
17:32 19.04.2016.

Ako ministarstvo ne zna znaju poglavnici SDSS-a mozda i neki clanovi bivse vlade pa cak i ministri koji su u srbiji provjeravali sto ce se ucit u hrvatskoj.

JO
jono
17:40 19.04.2016.

Zna pupovac i stanimirović

Avatar nisamgladan
nisamgladan
17:47 19.04.2016.

Interesantno opravdanje. A tko je to onda u prošlom sazivu sabora raspravljao o optužnicama srbijanske strane? Interesantno da na internetu nisu pronašli dokumenat " SAVEZNA REPUBLIKA JUGOSLAVIJA ZU/SG-780/92/DOC-1/S SAVEZNA VLADA" iz 1992 godine. Gospodo dosta vaših laži... Recite da se se odričete nas koji smo na popisu i gotovo...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije