10.03.2020. u 09:50

Naši političari se druže, rukuju i ljube nesvjesni drame u susjedstvu možda gore nego i u Kini gdje je na isti broj zaraženih bilo više nego upola manje mrtvih

Za premijera Andreja Plenkovića kao ni za oporbu na čelu s Davorom Bernardićem, ili Miroslava Škoru i suvereniste, zdravstvene upute radi sprečavanja širenja zaraze ne vrijede. Družili su se, rukovali i ljubili žene po trgovima, samo što se još nisu uhvatili za ručice i plešući zapjevali: “Tko se boji virusa još”.

Nisu dopustili da im Covid-19 pokvari političku samodopadnost. Ni trunke društvene odgovornosti, a kamo li da iskoriste svoju prenapuhanu popularnost da iskažu svoju solidarnost prema slabijima. Zar se tako čuva stare majke i očeve, djedove i bake, i stotine tisuća sugrađana sa srčanim problemima, dijabetesom, povišenim tlakom, respiratornim problemima... koji su pod povećanim rizikom u slučaju zaraze!? Uostalom, zar se tako čuva naš zdravstveni sustav kojeg su svima puna usta.

Zar ni oni poput mlađahnih trolova u naponu fizičke snage, baš kao nekoć na Titanicu, nisu svjesni kakva se drama odvija u susjedstvu!? I vjerske zajednice su, pa i u nas, za svaki slučaj vjerske obrede prilagodili prevenciji od širenja zaraze. Ako se koronavirus uspio izmigoljiti našim epidemiolozima, a objektivno male su šanse da mu to nije uspjelo upravo zbog nesavjesnih građana, za nekoliko do 14 dana demonstrirat će nam svoju moć.
Naravno, ne treba paničariti, ali odgovornost svakog pojedinca je na ispitu.

Nemar jednog od nas može u najmanju ruku na dulje staze ugroziti egzistenciju obitelji pod kreditom, ugroziti poslovanje tvrtke...
Još nas nisu osvijestile stotine mrtvih i 16 milijuna u karanteni u Italiji, stotine tisuća u izolaciji diljem Europe i svijeta, zatvorene škole i fakulteti za oko 300 milijuna učenika i studenata, desetine tisuća putnika s kruzera kojima ne daju na kopno, brojnim djelatnostima prijeti paraliza, zračnom prometu, turizmu, sportu, kulturi i industriji zabave, svjetsko gospodarstvo trpi enormne štete, globalno smo u izvanrednom stanju, do jučer s virusom u 109 zemalja pandemija je stvar formalnosti Svjetske zdravstvene organizacije.

Pa ipak neki još ne odustaju sebično uvjeravati sve oko sebe da ne drame oko virusa kojeg se nemamo razloga bojati više od gripe koja obara 80-godišnjake i one slabog imuniteta. Što ima ružan prizvuk, a i sada je kao i urinirati kontra vjetra u kontekstu globalnih događanja i objektivnih rizika zbog neizvjesnosti kako će se virus ponašati.
Ovo što se događa u Italiji sluti da je i gore od epidemije koja jenjava u Kini. U proteklih 13 dana broj mrtvih u Kini, po njihovim službenim objavama, dnevno je ispod 50, a u proteklih 70 dana samo pet dana, i to na vrhuncu zaraze između 10. i 23. veljače, imali su više mrtvih od talijanskih 133 u nedjelju. Kini je od prvih zaraza do vrhunca širenja virusa trebalo dva mjeseca ili nešto više.

U nedjelju u 18 sati na 7375 zaraženih Italija je imala 366 mrtvih, a prva dva slučaja zaraze imali su 30. siječnja kod kineskih turista koji su nekoliko dana boravili u Rimu.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije 30. siječnja Kina je bila na 7736 potvrđenih slučajeva zaraze i više nego duplo manje mrtvih - 170, te se do tada u tridesetak dana virus u 82 slučaja proširio u 18 zemalja.

Iz Italije virus je u protekla dva tjedna doputovao u najmanje 63 zemlje.

Talijanski broj mrtvih Kina je imala četiri dana kasnije 3. veljače, a najveći broj aktivno zaraženih 15 dana kasnije 17. veljače (58016), od kada im se broj smanjuje da bi u noći s protekle subote na nedjelju po prvi put, nezapaženo od medija, bio veći broj zaraženih izvan Kine. Već jučer broj aktivnih zaraza u Kini pao je ispod 19 tisuća, dok ih je u svijetu, i prije objave talijanskih novozaraženih, bilo 26 tisuća. I naši i svjetski mediji i dalje ističu brojku ukupno zaraženih, iako je u Kini već 60.000 izliječenih, te se i broj mrtvih od 24. veljače smanjuje.

Prema tomu, Italiju i Europu, SAD, Iran i okolne zemlje, najteže tek očekuje u zadnjih desetak dana ožujka, možda i početkom travnja.

S obzirom na potencijalno nova europska žarišta virusa, nejasni su argumenti po kojima imamo selektivan pristup prema došljacima iz Italije, ovisno o regiji iz koje dolaze, dok su nam svi putnici iz Japana, Kine ili Južne Koreje pod posebnom paskom, iako je i kod njih zaraza preteže u nekim regijama, dok Japan ima 502 zaraženih, dok ih Francuska, Njemačka i Španjolska imaju preko tisuću.

Nije zgorega podsjetiti da je talijanski premijer Giuseppe Conte kad je virus uzeo prvu žrtvu u Italiji, 21. veljače, poručio Talijanima da ne brinu jer je sve pod kontrolom. Italija je 40 dana od prvih slučajeva zaraze, i 18 dana od prve smrti, pod apsolutnom kontrolom virusa.

VIDEO Stožer civilne zaštite o trenutačnom stanju zbog koronavirusa

 

Ključne riječi

Komentara 2

DU
Deleted user
11:07 10.03.2020.

Vi novinari krivi ste za paniku koja vlada. Profilirate se jeftinim i nadasve glupim te znanstveno ničim podkrijepljenim člancima... Baratate brojkama o kojima nemate pojma, prepisujete članke iz stranih novina ali kako vam je znanje stranih jezika u najmanju ruku rečeno slabo, prepisujte i pišete budalaštine!!!

RI
Ringo
12:57 10.03.2020.

Širite paniku bez veze.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije