Više od 13.000 kuna Hrvatske željeznice platile su gradnju jednog metra ograde u Kolodvorskoj ulici u blizini koprivničkog željezničkog kolodvora. Za ogradni zid dugačak 120 i visok oko dva metra izdvojili su nevjerojatnih 1,6 milijuna kuna.
Radnici HŽ-a ogorčeni
Nerazumljiva rastrošnost državnog poduzeća koje grca u dugovima već tjednima je glavna tema razgovora među HŽ-ovim radnicima. Ne mogu shvatiti kako je moguće da netko za obični zid izdvoji toliki novac, a od radnika se neprestano očekuje da “stežu remen”. Vrijednost investicije šokirala je i brojne Koprivničance, kao i lokalne građevinare.
– Ne znam koja je svrha tog zida, što s njim u HŽ-u misle postići. Za 1,6 milijuna kuna može se izgraditi potpuno novi manji vrtić – kazao je jedan poznati podravski građevinar.
Iz HŽ Infrastrukture brane se da je stari ogradni zid u Kolodvorskoj ulici bio dotrajao i u vrlo lošem stanju te je ugrožavao sigurnost cestovnog prometa zbog čega je lokalna samouprava tražila žurnu obnovu.
– Na prednjoj strani ogradnog zida, prema Kolodvorskoj ulici, montirana je inoks-mreža u modulima širine šest metara. Ta potkonstrukcija služi za pridržavanje stabljika penjačica koje su zasađene uz ogradni zid i u vrijeme vegetacije služit će kao vizualni zaštitni tampon samoga zida – istaknula je ravnateljica ureda Uprave HŽ Infrastrukture Martina Elizabeta Lovrić.
Potvrdila je da je ugovorena vrijednost izvođenja radova na zidu 1,6 milijuna kuna, ali ističe da će konačna vrijednost izvedenih radova, zbog postignutih ušteda, biti manja. Otkrila je da je projektno rješenje izradila tvrtka Željezničko projektno društvo d.d., a izvođač radova su bile Pružne građevine d.o.o., tvrtka kći HŽ Infrastrukture.
Svijetli noću
– Mogao je na tome mjestu biti ostvaren i neki manje zahtjevan projekt, no nastojali smo da se zid što bolje vizualno uklopi u budući izgled trga koji Grad Koprivnica planira urediti – poručila je.
U unutrašnjosti zida postavljena je rasvjeta koja bi uvečer trebala pružati posebni ugođaj prolaznicima.
– Projekcije govore da bi trošak električne energije potrebne za rasvjetu zida mogao iznositi oko 150 kuna mjesečno – završila je M. Elizabeta Lovrić.
i onda se pitate zasto sindikati skupljaju potpise i bune se protiv svake promjene...pa samo drzava placa zid 1.6 mil kn sto njima jako odgovara :D