Austrijski potkancelar Werner Kogler, ministar finanacija Gernot Blümel, ministrica gospodarstva Margarete Schramböck i predsjednik austrijske Gospodarske komore Harald Mahrer izvijestili su novinare nakon sastanka Vijeća ministara u Beču o promjenama i olakšicama vezanim uz „Fond za teške slučajeve“ pogođene koronakrizom.
„Teški slučajevi neće biti samo korigirani, nego će biti potpuno na novo postavljeni“, rekao je Kogler.
Blümel je potom predstavio uvjete dobivanja sredstava iz sada nanovo postavljenog Fonda za teške slučajeve, koje je koronakriza dovela na rub životne egzistencije. Izbor mjeseci za osnovicu obračuna naknade proširuje se sa dosadašnjih 6 na 9 mjeseci, što znači da podnositelj zahtjeva za pomoć od devet mjeseci sada može izabrati šest za njega najpovoljnijih prihodovnih mjeseci u razdoblju od sredine ožujka do sredine prosinca. Ubuduće je najmanji mogući iznos naknade 500 eura mjesečno (do sada je u pojedinačnim slučajevima taj iznos bio znatno niži). Novina je i tzv. Comeback-bonus“ odnosno doznaka od 500 eura mjesečno. To znači da će po novom svaki tražitelj pomoći iz navedenog fonda za teške slučajeve dobivati šest mjeseci najmanje 1.000 eura mjesečno. Donja granica je 500 eura, a gornja iznosi 2.500 eura, što znači da oni najugroženiji mogu mjesečno dobiti ukupno 3.000 eura.
Osvrnuvši se na brojne kritike posljednjih tjedana kako su iznosi pomoći za one na rubu životne egzistencije premaleni, ministar financija je izrazio nadu da će sada biti zadovoljniji: „Comeback-bonus od 500 eura mjesečno, dakle ukupno maksimalno 3.000 eura po tražitelju za pola godine, vrijedi za sve koji su u fazi 2 imali pravo na isplatu iz Fonda za teške slučajeve“.
Mahrer je rekao kako će oni koji do sada nisu dobivali 500 eura mjesečno, nego manje, dobiti razliku do tog iznosa, koja će biti „automatski isplaćena“. Pojasnio je kako će osoba koja ima pravo na naknadu, odsada uz 500 eura minimalne naknade mjesečno dobiti još dodatnih 500 eura po osnovi Comeback-bonusa, što znači da će u narednih pola godine iz Fonda dobivati najmanje 1.000 eura mjesečno.
Ministrica Schramböck je rekla kako je do sada zahtjev za isplatu pomoći iz tog Fonda podnijelo 167.000 „teških slučajeva“, kojima je ukupno isplaćeno 201 milijun eura. Poduzetnici su do sada prosječno dobivali 1.250 eura mjesečno, a po novom će taj prosjek iznositi 1.700 eura.
Ministrica rada Christine Aschbacher je Vijeću ministara predstavila prijedlog reforme modela skraćenog radnog vremena i olakšice za zaposlene koji rade skraćeno. Istaknula je važnost uvođenja tzv. „bonusa za novi početak“ kojim se zaposlenima koji, ne svojom krivnjom skraćeno rade i dobivaju 80 posto plaće, država nadoknađuje razliku plaće (20 posto) za puno radno vrijeme. Napomenula je kako će oni koji rade skraćeno zahtjev za naknadu po osnovi „bonusa“ moći podnijeti Austrijskom servisu za zapošljavanje (AMS), a da će novčana sredstva osigurati Ministarstvo rada. Ministrica rada Aschbacher i ministrica turizma Elisabeth Köstinger izrazile su nadu da će nove mjere biti „ dodatni poticaj“, prvenstveno turističkoj branši i ugostiteljstvu. Aschbacher je istaknula kako bi „bonus za novi početak“ mogao doprinijeti zapošljavanju oko 15.000 osoba.
Nije istina da zavod za zapošljavanje plaća razliku do pune plaće! Istina je da su svima smanjene plaće i to ovisi o visine iznosa prije pandemije. Samo oni koji su bili na minimalcu dobivaju 90 % od plaće ostali u prosjeku od 70% do 80%, taj novac isplaćuju poslodavci kojima će naknadno novac biti vraćen i to za cca tri mjeseca. S obzirom da nemaju svi poslodavci rezerve masovno otpuštaju radnike uz potvrdu da će ih ponovo zaposliti kada prođe pandemija. Sto se tiče socijalnih slučajeva, članak se odnosi na njih, oni dobivaju direktno novac iz socijalnog fonda, a osim toga imaju i drugi niz pomoći kao npr: plaća ima se dio stanarine, ne plaćaju mobitel Itd.