Nakon smrti predsjednika Venezuele Huga Chaveza, najveći neprijatelj moćnika sa sjevernog dijela američkog kontinenta postao je predsjednik Bolivije Evo Morales. On se otvoreno deklarira kao “antiimperijalist”, a u Boliviji je pokrenuo korjenite reforme, na štetu multinacionalnih korporacija. U proteklih nekoliko mjeseci medijski je rat protiv Eva Moralesa i njegove vlade postao sve otvoreniji. U medijima (pogotovu u onima diljem Latinske Amerike u kojima je jak američki utjecaj) naziva ga se komunističkim diktatorom, fidelistom, čavezovcem, egocentrikom, individualistom, antiklerikom, narcisoidnim individualistom...
U Boliviji su se, također, u posljednje vrijeme, namnožile brojne nevladine organizacije koje zbunjuju, navode na pogreške i korumpiraju ljude tradicionalno naklonjene vladi predsjednika Moralesa. Riječ je o oprobanom receptu “kontrolirane demokracije”, čiji je koncept još davne 1972. razradio američki profesor William A. Douglas u svojoj knjizi “Razvijajući demokraciju”, rad za kojega mnogi drže da je “sveto pismo” globalizacije i američkog intervencionizma. Inače, Bolivija je podijeljena zemlja, s jedne strane su stanovnici indijanskog podrijetla – kojima pripada i predsjednik Morales, a s druge, u bogatoj pokrajini Santa Cruz, žive bijelci koji se žele odcijepiti.
U Santa Cruzu Moralesova vojska likvidirala je prije točno četiri godine pobunjenike koje je optužila da su planirali likvidirati predsjednika. Među ubijenima je i vođa skupine Eduardo Rozsa Flores, poznatiji kao Chico, koji se u Domovinskom ratu kao dragovoljac borio u Hrvatskoj vojsci. Za planiranje urote optuženo je 39 osoba, a većina ih je povezana s bolivijskom oporbom. Dvojbe u teoriju urote iznijelo je državno odvjetništvo, ali i američko veleposlanstvo, otkrila je diplomatska bilješka koju je u prosincu objavio WikiLeaks. Oporba i dio analitičara drži da bolivijske vlasti možda i nisu “montirale” urotu, ali su barem ubacile u nju dio svojih ljudi kako bi poslije opravdale čistku u oporbi.
>> Morales: Gotovo sam siguran da su Chaveza otrovali Amerikanci