Agencija Standard & Poor's zadržala je u petak dosadašnji dugoročni kreditni rejting Hrvatske na 'BB' i kratkoročni na 'B', no povećala je izglede s negativnih na stabilne, što je prvi pozitivni pomak za hrvatski rejting u devet godina.
Posljednji puta povećanje izgleda za hrvatski rejting zabilježeno je 2007. godine, kada ih je agencija Moody's povećala sa stabilnih na pozitivne. S&P je, pak, posljednji puta povećao rejting Hrvatske u 2004. godini, s 'BBB-' na 'BBB', dok je Fitch u 2003. povećao izglede sa stabilnih na pozitivne.
Današnje povećanje izgleda za hrvatski rejting Standard & Poor's obrazložio je bržim rastom gospodarstva nego što se očekivalo i bržom nego što se procjenjivalo konsolidacijom javnih financija.
Sve tri vodeće svjetske rejting agencije – Standard&Poor's, Moodys i Fitch i dalje drže kreditni rejting Hrvatske dva stupnja ispod investicijske razine, no dok Moody's i Fitch drže negativne izglede, Standard&Poors' ih od danas drži stabilnima.
>> Vlada uputila prijedlog državnog proračuna za 2017. u Sabor
Nakon pomaka u poreznoj reformi, proračun je vratio sve na staro. No ajde, bar nismo pali, što je bilo standardno kod Milanovićeve vlade, a nerijetko i kod vlada prije njega... Previše se pogoduje ovisnicima o proračunu, i dalje se previše opterećuje privatni sektor. Dok god raste rashodovna strana proračuna, nema šanse za stabilizaciju i potreban rast da bi se vratili dugovi... Najgore je što se nikako ne mogu zadržati mladi i stručni u zemlji, masovno odlaze. Smanjenje poreza je nedovoljno da bi preokrenulo trend, davanja su prevelika, mirovinski sustav ne valja, infrastruktura je preslaba, poslovanje prekomplicirano i opterećeno suludim propisima i parafiskalnim nametima... Nije samo kod nas tako, prevelika birokratiziranost je problem cijele EU, no mi smo poseban slučaj, jer smo u vrhu. Najbirokratiziraniji među previše birokratiziranima...