SUDBINE

Nakon upada dvojice izbacivača - na infuziji

08.05.2004.
u 00:00

Policija odbila pomoći obitelji Ponjavić jer - nije nadležna za izbacivače

Do početka Domovinskog rata u Rovinju je bilo više od 600 stanova i vikendica u vlasništvu srbijanskih građana. Danas ih je ostalo veoma malo i u njima još uvijek žive prognanici i izbjeglice, čekajući da i ti stanovi budu prodani i da se i oni nađu na ulici. Takvu sudbinu upravo doživljava obitelj bosanskih izbjeglica Ante i Antonije Ponjavić, koja je s brojnom djecom 1992. godine izbjegla iz Donjih Komušina kod Teslića i skrasila se u Rovinju, gdje su otprije živjeli i radili sinovi Slavko i Jozo.

- Od 1992. godine smo u ruševnom stanu nekog Ljubiše Mihajlova iz Pančeva, u Ulici zdenac 13, u kojem živimo već 12 godina. Par puta smo telefonski razgovarali s vlasnikom kako bismo se dogovorili o otkupu stana. Međutim, nismo za to mogli smoći novca jer moja mirovina, zarađena u Sloveniji, iznosi 1.600 kuna. U međuvremenu mi se stariji sin Slavko, koji je bio na ratištu, ubio, a mlađi Zoran, koji je bio u HV-u, doživio je prometnu nesreću i danas živi od 400 kuna mjesečne invalidnine i od 200 kuna pomoći koju dobije od Grada - priča nam Anto u devastiranom stanu koji su u prije par dana posjetila dvojica izbacivača, provalila unutra, poskidala prozore i kapke, te promijenila bravu na vratima. Zbog naguravanja i prijetnji supruga Antonija je završila na Hitnoj pomoći i infuziji. Izbacivači su im zaprijetili isključenjem vode i struje i zatražili od njih da odmah napuste stan. Uplašeni sinovi Zoran i Petar, koji žive s roditeljima u spornom stanu, od ukupno osmero djece, zatražili su pomoć policije, koja se nije htjela miješati u spor jer za to, po njihovoj ocjeni, nije nadležna.

- Prije dva mjeseca smo doznali da je stan prodan preko neke agencije i od tada smo pisali svima i tražili pomoć - od Centra za socijalnu skrb i Gradskog poglavarstva, preko Pučkog pravobranitelja Ante Klarića, do brojnih ministarstava, među kojim i Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti jer vjerujemo u pomoć ministrice Jadranke Kosor. Od Poglavarstva smo dobili odgovor da nam se ne može osigurati nužni smještaj jer ne raspolaže sa socijalnim stanovima, a kada bi ih imalo, moralo bi raspisati javni natječaj i provesti svu potrebnu proceduru - kaže Zoran Ponjavić koji je prije prometne nesreće više od tri godine bio prvotimac u NK "Rovinju".

U srijedu popodne Ponjaviće je primio i rovinjski gradonačelnik Giovanni Sponza i potvrdio još jednom činjenicu da Grad nema stanova, pa čak ni štalicu koja bi se mogla dati na korištenje. Međutim, poduzet će sve što je u njegovoj moći kako bi im se osigurao privremeni smještaj.

Od tajnice Grada Darinke Iskre saznali smo da su razgovarali s predstavnicima Ministarstva mora, turizma i prometa, u čijem sastavu se nalazi i Uprava za prognanike, izbjeglice i povratnike, te se očekuje rješenje ovog problema kako se Ponjavići ne bi našli na ulici. Ponjavići su, inače, hrvatski državljani jer su se svojedobno odrekli statusa izbjeglica kako bi dobili hrvatsko državljanstvo i dokumente.

Franjo Žeravica

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije