Hrvatska vrlo pomno prati što će se događati u petak u Crnoj Gori - za tad je najavljeno da će crnogorski parlament raspravljati o Rezoluciji o Jasenovcu, koja je reakcija na rezoluciju o Srebrenici usvojenu u UN-ovoj Općoj skupštini. Službeni Zagreb je već nekoliko puta, pa i prosvjednom notom, ponovio kako osuđuje manipulaciju žrtava Jasenovca u političke svrhe, instrumentaliziranost Hrvatske za tamošnju unutarnju politiku i vrlo jasno upozorio Crnu Goru da njihov put prema EU vodi preko Hrvatske. Krene li Crna Gora dalje s inzistiranjem na rezoluciji, može očekivati i još oštriju reakciju Hrvatske. Inače, jučer je Bruxellesu održana međuvladina konferencija EU i Crne Gore gdje je potvrđen pozitivan Izvještaj o privremenim mjerilima za poglavlja 23 i 24., nakon čega je crnogorski premijer Milojko Spajić posebno zahvalio - Hrvatskoj. Rezolucija o Jasenovcu nalazi se u parlamentarnoj proceduri od 17. svibnja, no od tad se nije našla na dnevnom redu. Upitan hoće li biti na dnevnom redu u petak, crnogorski je premijer rekao kako “postoji momentum poslije rezolucije o Srebrenici”.
– Obavezali smo se osuditi sve zločine, i svoje – kazao je, ali i dodao da, koliko zna, rezolucija o Jasenovcu nije još stavljena na dnevni red i prebacio lopticu na parlament. Rezolucija o Jasenovcu je prijedlog prosrpskog predsjednika tamošnjeg parlamenta Andrije Mandića, inače nositelja titule četničkog vojvode. Jasenovac se u cijeloj priči rezolucija pojavio kao tangenta, i to na inicijativu srpskog predsjednika Aleksandra Vučića. Kad je Vučić iznio svoje neslaganje rezolucijom o Srebrenici, dodao je kako će to “otvoriti Pandorinu kutiju” i da će se sada pred Općom skupštinom Ujedinjenih naroda pokrenuti pitanja poput “genocida nad Srbima u Jasenovcu”. Nije dugo trebalo da poruku čuju i provedu u Crnoj Gori, gdje prosrpske stranke i predsjednik parlamenta iznosi najavu prijedloga rezolucije o Jasenovcu.
Zagreb je zatražio da Crna Gora i njezine institucije odustanu od poteza koji bi se na negativan način mogli odraziti na budućnost bilateralnih odnosa kao i na europski put Crne Gore. Još otvoreniji bio je ministar vanjskih i europskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman. Tijekom nedavne posjete Tivtu rekao je da je Zagrebu neprihvatljiva i besmislena rezolucija o Jasenovcu te je istaknuo da bi se “Crna Gora trebala suočiti s vlastitom povijesti, ako je sklona rezolucijama”. Grlić Radman je rekao da je Hrvatska ostvarila sve vanjskopolitičke ciljeve i da “može biti uzor zemljama zapadnog Balkana, prije svega Crnoj Gori”. – Da nije bilo Hrvatske Crna Gora ne bi ušla u NATO – rekao je šef hrvatske diplomacije i podsjetio da ulazak Crne Gore u EU ide preko Hrvatske.
VEZANI ČLANCI:
To nisu ideje Crnogoraca već njihovih velikosrba.To je jedno a drugo Jasenovac se je dogodio u pretprošloj državi u prošlom stoljeću koja više nema pravnih slijednika a najvjerovatnije niti ijednog više živog sudionika za razliku od Srebrenice, Vukovara, Škabrnje i td. To je jedno a drugo ako je to tako onda bi mi Hrvati trebali sada pokrenuti rezuluciju Krbavskog polja, rezoluciju Bečkog novog mjesta i svih ostalih gdje su Hrvati od stoljeća sedmog ginuli.