veći proračun

Napokon više novca za poticanje mirovinske štednje i subvencije za stambene kredite nego za arene

Foto: Photo by Alicia Bremmers on Unsplash
12.11.2018.
u 10:12

Izdvajanje za poticanje stambene štednje srezano je s 30 milijuna kuna na svega 18 milijuna kuna. S druge strane, Vlada izdašno potiče kupnju stanova subvencijama za kamate

Proračun za iduću godinu težak je čak 140 milijardi kuna pa je osim za povišice mirovina i plaća državnih službenika ipak ostalo i nešto novca za programe koji su od pomoći poreznim obveznicima koji rade u privatnom sektoru. Tako je ove godine primjetan rast sredstava raspoloživih za mirovinsku štednju i subvencije za kupnju stanova, iako su srezani poticaji za stambenu štednju. Ipak za te tri stavke zajedno u 2019. je predviđen tri puta veći iznos nego za sportske arene u Zagrebu, Varaždinu i Splitu.

Podrška inovacijama

Izdvajanje za poticanje stambene štednje srezano je s 30 milijuna kuna na svega 18 milijuna kuna. S druge strane, Vlada izdašno potiče kupnju stanova subvencijama za kamate. U idućoj godini program će se povećati s 42 na čak 80 milijuna kuna, što je gotovo udvostručen iznos. U okviru tog programa dosad je kupljeno 5200 stanova i kuća diljem Hrvatske, ali je subvencioniranje podiglo cijene nekretnina u nebo.

Nastavi li se uspjeh programa, moglo bi doći do značajnijeg poremećaja na tržištu nekretnina, odnosno napuhivanja cijena. Ipak, subvencije su mnogima pomogle da riješe svoje stambeno pitanje mnogo ležernije nego što bi bilo moguće bez njih. Ulaganje na dugi rok je povećanje mirovine mirovinskom štednjom u III. stupu. Država je jača i poticajima i činjenicom da je poslodavce inspirirala da uplaćuju svojim zaposlenicima u III. stup s obzirom na to da im je takva uplata oslobođena od oporezivanja.

Da je inicijativa urodila plodom, pokazuje i činjenica da su sredstva za mirovinsku štednju u odnosu na 2017. skočila za gotovo 40 posto na 79 milijuna kuna. U proračunu koji je Vlada nazvala razvojnim malo je pozicija koje bi tako mogli i nazvati za privatni sektor, ali u proračunu Ministarstva gospodarstva i obrta većinu pozicija zauzimaju programi pomoći poslodavcima iz fondova Europske unije.

Ipak, ima i direktnih pomoći države pa smo tako uočili 71 milijun kuna subvencija privatnom sektoru te još 18,2 milijuna kuna raspoloživih za podršku inovacijama. Europskog je novca puno više, čak 2,15 milijardi kuna. Samo o Ministarstvu ovisi hoće li taj novac doći do korisnika jer su tisuće projekata već spremne i čekaju na otvaranje natječaja koji bi se trebali ubrzati. Privatni sektor vrlo je agilan kad je riječ o iskorištavanju prilika koje nude EU fondovi pa su novac uglavnom povlačili brzo i učinkovito.

Poticaji sportu

Kako smo naglasili, za sportske arene u Zagrebu, Varaždinu i Splitu bit će izdvojeno oko 53 milijuna kuna samo u jednoj godini, a to je pak tri puta manji iznos od onoga koji će Središnji državni ured za sport dodijeliti kao subvencije sportskim klubovima. Naime, čak 155 milijuna kuna ide poticanju sporta, a to su sredstva koja se prosljeđuju iz Hrvatske lutrije.

Ured koji vodi Janica Kostelić troši jako mali dio svog proračuna na zaposlenike i materijalne troškove, a uglavnom transferira novac u sport. Zanimljivo je da za ‘sportske’ mirovine troše 18 milijuna kuna, a za razvoj sporta na lokalnoj razini imaju oko 11,5 milijuna kuna.

Evo što kaže ministar Predrag Štromar

Nema gašenja agencija, rade po starome

Iz pozicija resornih ministarstava može se uočiti da većina Agencija s popisa državnih tijela koja bi se trebala ukinuti iduće godine i dalje planira raditi. Tako se primjerice Agenciji za investicije i konkurentnost proračun zadržava na oko 11,2 milijuna kuna, iako je predviđeno da se iduće godine spoji s resornim ministarstvom.

U proračunu 2019. njezina je pozicija istaknuta, kao da se ništa ne mijenja. Ista je situacija i s APN-om koji dobiva znatno veća sredstva nego lani. Njegov je proračun uvećan za 60 milijuna kuna na čak 373 milijuna kuna ukupno i nema nikakve namjere da se i ta državna agencija ukine. Bilo je najavljeno da će se ukinuti 54 agencije i da će se sve to vidjeti upravo na proračunskim pozicijama za iduću godinu.

Planirane su uštede veće od 100 milijuna kuna samo ukidanjem rukovoditeljskih mjesta, ali ništa od toga.

 

>> Pogledajte video i saznajte sve što trebate znati o mirovinskoj reformi

Ključne riječi

Komentara 2

DU
Deleted user
11:35 12.11.2018.

Oni koji nisu u programu subvencija, a to su svi preko 45 i oni ispod 45 koji nisu kreditno sposobni, rade za one ispod 45 koji su kreditno sposobni, a to su uglavnom stranački klijentelisti. Osim toga cijene su podigli u nebo i na taj način poskupili i stanove i stanarine. Samim time život u Hrvatskoj postaje nemoguć za one koji su izvan sustava poticaja. O novom raslojavanju i podjelama u društvu da i ne govorim.

MM
Marko_Maras
10:24 12.11.2018.

Više novca nekima na račun svih drugih.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije