”Na koljenima” će biti Osijek, Vukovar, Vinkovci, Beli Manastir i Županja ako austrijskim tvrtkama Strabag i Saubermacher budu morali isplatiti 80 milijuna kuna odštete za regionalno odlagalište otpada u Antunovcu koje nikada nije sagrađeno.
Mogu zatvoriti “butigu”
– Ako ovo budemo morali platiti, uz praznu blagajnu koju smo zatekli, mogu slobodno zatvoriti “butigu” i otići odavde – poručio je osječki gradonačelnik Ivica Vrkić kada mu je “na ruke” stiglo rješenje Trgovačkog suda u Zagrebu, kojim se potvrđuje pravorijek arbitražne komisije u Parizu. Spor su pokrenuli Austrijanci nakon jednostranog otkaza ugovora 2009. godine. Stvar se “zakuhala” jer deponij nije mogao dobiti građevinsku dozvolu. Naime, dok u ugovoru na hrvatskom jeziku stoji da je u slučaju nepoštovanja rokova za dobivanje građevinske dozvole odgovoran izvođač radova bez obzira na razloge, prema njemačkoj verziji takva odredba ne vrijedi te izvođač radova nije kriv što nije dobivena dozvola.
– Ugovor je raskinut unatoč upozorenjima stručnjaka da bi takav postupak mogao imati katastrofalne posljedice. No, pojedini članovi Upravnog vijeća na tome su inzistirali – kaže Ivan Domanovac, koji je 2006. godine kao direktor ZOIS-a (Javne ustanove “Zbrinjavanje otpada istočne Slavonije”), čiji su osnivači slavonski gradovi, potpisao sporni ugovor s konzorcijem austrijskih tvrtki. Zamjerio mu je to tadašnji gradonačelnik Anto Đapić.
>> Primjer Zagrebu: Glomazni otpad ne bacaju nego ga obnavljaju
– Domanovac je potpisao ugovor a da nije imao suglasnost Grada Osijeka. Potpisao ga je bez našega znanja – rekao je Đapić. Domanovac, sada umirovljenik, poslije je smijenjen, kaže, na inzistiranje članova Upravnog vijeća. U njemu su sjedili predstavnici pet gradova te Ministarstva obnove i razvitka.
– Upropašten je jedan jako dobar projekt. Žao mi je što na kraju moje profesionalne karijere doživljavam ovakav fijasko – kaže Domanovac.Iako je odlučeno da će se arbitraža voditi prema hrvatskim normama i zakonima, prihvaćena je njemačka inačica.Osječkom DORH-u i USKOK-u cijeli slučaj prijavio je Zdravko Peko uime Zelenih Hrvatske još 2006. godine. Kaznene prijave podnio je protiv ravnatelja ZOIS-a, ali i Quantuma, tvrtke iz Klagenfurta za poslovno savjetovanje na pripremi, vođenju, koordinaciji i provedbi projekta gospodarenja otpadom te samih sudaca arbitara.
Mimo normi EU
– Već je s potpisivanjem bilo vidljivo da je projekt neprovediv jer nije sukladan europskim normama vezanim uz okoliš. Takvi su deponiji u EU zabranjeni još 2004. godine – kaže Peko.
Ivica Vrkić 'Račun za kriminalne radnje mogli bi plaćati građani' Gospodine Vrkić, sve što je ikada napravljeno plaćali su i plaćat će građani. Nema tko drugi. Stvarni krivci, naime, kad krenu istrage, nikada ništa ne znaju. I na tome kode kod nas sve završi.