Tijekom ljetnih mjeseci ljudi u cijelom svijetu okupljaju se u povorkama ponosa u svojim državama, gradovima i mjestima. Povorke ponosa skreću nam pozornost na pitanja ravnopravnog statusa LGBTIQ osoba u našem okruženju i načine da se ta situacija poboljša. Uz to, povećanjem vidljivosti i informiranjem javnosti promiču društvene promjene i razumijevanje situacija s kojima se suočavaju LGBTIQ osobe.
Danas počinje EuroPride, velika europska proslava s povorkom ponosa i raznim povezanim događanjima, koja se ove godine održava u Valletti. Kao povjerenica EU za ravnopravnost preuzela sam odgovornost da sudjelujem u svim proslavama EuroPridea i World Pridea tijekom svog mandata, uključujući internetske proslave tijekom pandemije, kako bih potvrdila da su prava LGBTIQ osoba ljudska prava i da stojim uz LGBTIQ osobe diljem svijeta. Razlog tomu je činjenica da su diskriminacija i mržnja prema LGBTIQ osobama i dalje stvarnost, a povorka ponosa jedan je od načina da se suprotstavimo stereotipima i pogrešnim predodžbama.
Tijekom mandata sadašnje Komisije donijeli smo prvu Strategiju za ravnopravnost LGBTIQ osoba kako bismo u europskim društvima znatno smanjili stigmatizaciju i diskriminaciju s kojima se suočavaju LGBTIQ osobe. U najnovijem istraživanju Eurobarometra gotovo 70 posto građana EU smatralo je da bi lezbijke, homoseksualci, biseksualne, transrodne i interseksualne osobe trebale imati ista prava kao i svi ostali. To nam ulijeva nadu, ali i ukazuje na probleme jer znatan postotak građana i dalje ne misli da bi nam svima cilj trebao biti postizanje jednakih prava u teoriji i u praksi.
Govor mržnje i zločini iz mržnje usmjereni protiv LGBTIQ osoba i organizacija koje ih podupiru posljednjih su godina na globalnoj razini sve češći. Europa nije iznimka: u najnovijem, trećem istraživanju o LGBTIQ osobama utvrđeno je da je 40 posto ispitanika doživjelo uznemiravanje u godini koja je prethodila njihovu sudjelovanju u tom istraživanju.
POVEZANI ČLANCI:
Budući da su nasilje protiv LGBTIQ osoba, diskriminacija i govor mržnje problem u cijeloj Europi, moja je misija pronaći europsko rješenje. Društvena preobrazba gotovo se nikad ne događa sama od sebe, već su za njezino postizanje potrebne koordinirane mjere. Mi je moramo pokrenuti, promicati i aktivno na njoj raditi. Stoga je Strategija EU za ravnopravnost LGBTIQ osoba oblikovana kao odgovor na zabrinutost povezanu s pitanjima ravnopravnosti u Europi s obzirom na seksualnu orijentaciju, rodni identitet, rodno izražavanje i spolna obilježja. Ona nam pruža smjernice za jačanje pravne zaštite i poboljšanje izvršavanja pravila EU protiv diskriminacije, za zaštitu LGBTIQ građana od govora mržnje i nasilja, među ostalim na internetu, te za pomoć civilnom društvu da bude predvodnik korjenitih promjena. Europski čelnici prvenstveno pružaju potporu nacionalnim i gradskim inicijativama za ravnopravnost.
Tijekom posljednje tri godine predložili smo zajedničke obvezujuće standarde za tijela za ravnopravnost kako bi učvrstila svoje ovlasti i neovisnost, što će im omogućiti da se učinkovitije bore protiv diskriminacije. Predložili smo usklađivanje nacionalnih pravila koja se odnose na roditeljstvo kako bi se osiguralo poštovanje i zaštita temeljnih prava sve djece u prekograničnim situacijama u cijelom EU. Iako se ta pravila ne odnose isključivo na LGBTIQ osobe, ona bi sigurno imala pozitivan učinak na djecu istospolnih parova jer se oni suočavaju s nerazmjerno velikim brojem problema u prekograničnim situacijama. Nadalje, predložili smo da se govor mržnje i zločini iz mržnje, među ostalim i protiv LGBTIQ osoba, dodaju na popis kaznenih djela u EU. Osim toga, financirali smo i više od 100 projekata koje provode organizacije civilnog društva za promicanje ravnopravnosti LGBTIQ osoba.
Jedno je sigurno: borba protiv neravnopravnosti u E odgovornost je svih nas i stoga je potrebna suradnja na svim razinama. Institucije i agencije EU, države članice, uključujući lokalne i regionalne vlasti, tijela za ravnopravnost, civilno društvo i poduzeća moraju odlučnije raditi na postizanju ciljeva strategije.
Cijenim što su tijekom ovog mandata neki od naših partnera pojačali svoje aktivnosti u području raznolikosti općenito te u području ravnopravnosti LGBTIQ osoba. To uključuje donošenje nacionalnih strategija i akcijskih planova za LGBTIQ osobe u državama članicama, s nekoliko utvrđenih ciljeva. Sada ih pozivam da odobre predloženu Direktivu o jednakom postupanju kako bi se spriječila diskriminacija u području socijalne zaštite, obrazovanja te pristupa robi i uslugama.
Svim sudionicima EuroPridea želim sretnu povorku ponosa.
Ali to sto je njihovo preslo u neku vrstu mobinga, o tome necemo? A sto je najbolje, korporacije samo pumpaju pare u tu abecedu, i to samo u drzavama gdje te manjine zive slobodnije (ili skroz slobodno) . A istok se ne dira, ipak je profit jaci kada se suti tamo gdje je potrebnije...