Upravo su objavljena izdvojena mišljenja predsjednika Vijeća za elektroničke medije (VEM) Josipa Popovca te njegova zamjenika Roberta Tomljenovića o potpisivanju Ugovora za koncesiju s tvrtkom Top Radio za frekvenciju 101 MHz te ona dobro pokazuju da se višemjesečnoj peripetiji oko “stojedinice” i dalje ne nazire kraj. Štoviše, upravo se dodatno zakomplicirala.
Podsjetimo da je prije točno tjedan dana s pet glasova za i dva glasa protiv Vijeće donijelo odluku da se potpiše ugovor s tvrtkom u vlasništvu kontroverznog Ivana Jurića Kaćunića, a koja je odabrana kao najpovoljniji ponuditelj na natječaju u srpnju. No, protiv toga bili su Popovac i Tomljenović.
– Ja se protivim ovom zaključku i ustrajem na svom stajalištu da su ispunjene pretpostavke iz članka 76. Zakona o elektroničkim medijima za trajnim oduzimanjem koncesije – objasnio je Josip Popovac koji je još u srpnju glasovao za davanje koncesije Top Radiju, kako se može iščitati iz upravo objavljenih dokumenata.
Tada je, kako proizlazi, samo Tomljenović bio taj koji je glasovao drukčije, a Popovac sada objašnjava kako je mišljenje promijenio jer je u međuvremenu na vidjelo isplivao cijeli niz nepravilnosti koji se u trenutku donošenja odluke nije znao. Konkretno, u svojem izdvojenom mišljenju Popovac ističe kako je problem što je ponuditelj u natječajnoj dokumentaciji tvrdio da “raspolaže poslovnim prostorom potrebnim za obavljanje djelatnosti”. Riječ je o spornom prostoru u Palmotićevoj 7, no ispostavilo se da je ugovor o podzakupu ništetan jer se navedena državna nekretnina u ovom slučaju po zakonu nije smjela niti dati u podzakup pa je ugovor automatski raskinut.
– Dakle, unatoč tome što je znao da nije ovlašten koristiti poslovni prostor koji je naveo u svojoj ponudi u svezi s kojom je Vijeće za elektroničke medije donijelo odluku od 28. srpnja, u prilog činjeničnoj tvrdnji da ispunjava prostorne uvjete za obavljanje koncesionirane djelatnosti, nakladnik Top radio u svojoj ponudi neistinito je prikazao da ispunjava ovaj uvjet – tvrdi Popovac te dodaje kako je “činjenica ispunjavanja prostornih uvjeta koja je zakonom propisana kao pretpostavka za obavljanje djelatnosti nakladnika radija, koja je obligatorni dio ponude, jedna od odlučnih činjenica za donošenje odluke Vijeća za elektroničke medije o davanju koncesije”.
– Stoga smatram da je naša odluka od 28. srpnja donesena na temelju nepravilno utvrđenog činjeničnog stanja koje smo naknadno utvrdili. Zbog naknadno utvrđene nevjerodostojnosti dokumentacije, a koju smo u dobroj vjeri razmatrali pri odlučivanju, držim da postoje sve pretpostavke za donošenje odluke u smislu odredbe članka 76. stavka 1. točke 1. – kaže Popovac misleći pritom na oduzimanje koncesije. Taj dio zakona glasi: “Vijeće će donijeti odluku o privremenom ili trajnom oduzimanju koncesije ili dopuštenja pružatelju medijskih usluga ako utvrdi da je koncesija dana na temelju netočno iskazanih podataka važnih za donošenje odluke o odabiru najpovoljnijeg ponuditelja”. Slaže se s time i Robert Tomljenović.
– Ispostavilo se da je odluka donesena na temelju netočno iskazanih, a za nas važnih podataka, i da se vrednovao nepostojeći prostor u Palmotićevoj, u centru grada, koji je bio namijenjen reporterskoj i kreativnoj produkciji, dakle ključan za stvaranje programa. Činjenica je da je Top Radio u ponudi naveo još jedan prostor, onaj u aveniji Većeslava Holjevca, namijenjen emitiranju programa i uglavnom uredskim prostorima i redakciji. No, taj drugi prostor baš ništa ne mijenja u ovom slučaju, jer je dokumentacija u trenutku donošenja odluke nevaljana – ističe Tomljenović te dodaje kako neposjedovanje prostora u Palmotićevoj znatno mijenja i programsku ponudu Top Radija, koja bez tog prostora ne može biti realizirana na način kako je navedeno u ponudi.
– Stoga je iz svega ovoga po mom mišljenju jasno da se Top Radiju na temelju članka 76. ZEM-a treba oduzeti koncesija dodijeljena 28. srpnja u trenutku kada ni Agencija ni Vijeće za elektroničke medije o svemu navedenome nisu imali nikakvih saznanja i to upravo iz razloga koji je naveden u tom članku zakona – koncesija je dana na temelju netočno iskazanih podataka važnih za donošenje odluke, a mislim da svaka druga odluka zapravo znači da VEM ne djeluje sukladno zakonu – zaključuje Tomljenović.
Podsjetimo, o oduzimanju koncesije se već naveliko raspravljalo i u kolovozu kada je nekoliko tvrtki koje su sudjelovale na natječaju, a nisu dobile koncesiju, odlučilo podići tužbu pri Upravnom sudu. Kao razlog se tada navodila nezakonita koncentracija vlasništva budući da se vlasnik tvrtke Top radio Ivan Jurić Kaćunić povezivao s cijelim nizom radijskih postaja – Antenom, Narodnim, Enetrom, Extrom, Radio Dalmacijom… Ipak, tada je zaključeno kako VEM ne može samo tako poništiti svoju odluku ili oduzeti koncesiju na temelju tih saznanja jer je za to sada nadležan sud. Isto tako, iako se dovodio u pitanje program koji Top Radio predlaže te zbog čega su članovi Vijeća donijeli odluku koju su donijeli, činjenica je da riječ o osobnim procjenama svakog pojedinca koji je glasovao, o čemu na sudu nema smisla raspravljati. Ipak, nevaljala dokumentacija novi je faktor koji bi mogao utjecati na konačni ishod, što jasno stoji u zakonu.
Dodajmo i da su, osim izdvojenih mišljenja Josipa Popovca i Roberta Tomljenovića, objavljene i izjave ostalih članova Vijeća za elektroničke medije tijekom sjednice Vijeća. Ipak, treba istaknuti kako se Vanja Gavran, Anita Malenica, Katija Kušec, Davor Marić i Damir Bučević u svojim izjavama uglavnom osvrću na programski sadržaj za koji procjenjuju da je “daleko najbolji” od ponuđenih, ali i na pritiske, a manje na procedure.
– Osobno držim da to nije važno i odlučujuće u donošenju odluke Vijeća – istaknuo je član VEM-a Vanja Gavran te je ustvrdio da je ovo jedan od najgorih pritisaka na Vijeće.
Tko se još javio na natječaj?
Osim tvrtke Top radio d.o.o., ponudu su još dali dosadašnji vlasnik Radija 101, odnosno istoimena tvrtka, ali i tvrtka Zwei 01 d.o.o. koju su osnovali poznati radijski voditelj nekada na Stojedinici, a danas na Yammatu Siniša Švec, odvjetnik Čedo Prodanović te vlasnik Atlantic grupe Emil Tedeschi. Također, na natječaj se javio i poduzetnik Ivan Čermak sa svojom tvrtkom Crodux inženjering d.o.o., Renato Perica s tvrtkom Nepce svijet d.o.o., tvrtka 101 FM radio d.o.o., Hurin promocija d.o.o. te tvrtka Dvadesetičetirisedam d.o.o. Danijela Kneževića. Pritom je tvrtka Zwei 01 d.o.o. najavila tužbu, a tvrtka Nepce Svijet d.o.o. zatražila je od Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja da istraži slučaj. Također, na odluku VEM-a su reagirali i Hrvatsko novinarsko društvo, Sindikat novinara Hrvatske, Saborski odbor za informiranje, informatizaciju i medije...
101-ica je relikt zločinačkog komunizma koja je trebala poslužiti neprijateljima za rušenje države Hrvatske