Talijanske jadranske regije raspravljat će o hrvatskom Okvirnom planu i programu istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu, a zaključci te rasprave, zajedno s mišljenjem talijanskog ministarstva okoliša 4. svibnja bit će dostavljeni hrvatskim vlastima. Naime, Italija je na temelju europske direktive zahtijevala da joj Hrvatska dostavi dokumentaciju o svom istraživanju nafte i plina u Jadranskom moru.
Trpjeli kritike
– Hrvatska vlada pristala je na konzultacije o planu koji je pokrenuo Zagreb za bušenja u Jadranu – kazao je talijanski ministar zaštite okoliša Gian Luca Galletti naglasivši kako je to nužno jer Italija nije “nijemi promatrač onoga što se događa u Jadranu”.
– Italija ima stroge zakone o zaštiti okoliša prilikom bušenja. Moramo znati što se događa na maloj udaljenosti od naše obale jer je riječ o intervenciji koja može imati teške posljedice za okoliš – rekao je Galletti (na slici). Time što je Italija dobila odgovor hrvatske vlade da će se raspravljati o planu iskorištavanja podmorja “odgovoreno je i onima koji su kritizirali talijansku vladu da je samo promatrač onoga što se događa u Jadranu“, objašnjava Galletti.
Jadranske regije Furlanija - Julijska krajina, Veneto, Emilia Romagna, Marche, Abruzzo, Molise i Puglia trebaju do 20. travnja svojoj vladi dostaviti mišljenja o hrvatskom planu istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu. Dokumentaciju se može pregledati i online.
Hrvatski plan ambiciozan
Dopredsjednik Komisije za okoliš talijanskog Senata Aldo Di Biagio izjavio je kako je tražio raspravu o hrvatskom Okvirnom planu i programu istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu.
– Od početka smo priželjkivali da sve bude u okviru europske norme kroz sudjelovanje u proceduri Strateške procjena utjecaja na okoliš predviđene direktivom 2001/42/CE i Konvencije o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica. Ono što je postigao ministar Galletti ide u tome smjeru – objasnio je Di Biagio.
– Hrvatski plan vrlo je ambiciozan i zaslužuje analize u nadležnim sjedištima. Prijedlog hrvatskog premijera Zorana Milanovića da se pokrene referendum znači ispravno pridavanje važnosti tome pitanju – kazao je Di Biagio.
Inače, talijanski parlament pred završnim je izglasavanjem zakona o kaznenom djelu zagađivanja okoliša. Predviđena je zatvorska kazna do 15 godina za zagađivače okoliša, a do tri godine zatvora za one koji sprječavaju kontrolu zagađenosti.
>> Donosimo istinu o bušotinama u Jadranskom moru
>> Kakva nafta, kakav plin? Živjet ćemo od sunca, mora i pjesme
U talijanskom djelu jadrana je DOSLOVNO 98% postojećih bušotina. Treba mu poslati mapu sa ucrtanim pozicijama svih bušotina i kratkim tekstom: "Odjebite."