Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 178
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Zoran Milanović:

'Nećemo se zalijetati u bankovnu uniju'

mile
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
19.12.2013.
u 21:00

Lideri EU počeli su stvarati bankovnu uniju prije 18 mjeseci, kad je kriza zamalo dovela do raspada euro zone

Svih 28 zemalja EU uspjelo je u noći sa srijede na četvrtak doći do dogovora o najvažnijoj odluci o prijenosu nacionalnog suvereniteta nakon stvaranja eura: o SRM-u, jedinstvenom mehanizmu za sanaciju i likvidaciju banaka, koji bi trebao početi raditi najranije 1. siječnja 2016., puni kapacitet od 55 milijardi eura za spašavanje banaka imao bi tek 2025., no već sada se smatra finalnim korakom stvaranja bankovne unije i ključnim za spašavanje eura kao valute. Bankovna unija smišljena je za članice euro zone, no otvorena je i članicama EU koje još ne koriste euro, a hrvatski premijer Zoran Milanović jučer je rekao kako se "nećemo ni u što zalijetati".

- Promatramo. I važemo svoje interese. Nećemo se ni u što zalijetati. Hrvatska je snažno izložena euru, 85 posto banaka u Hrvatskoj je u vlasništvu banaka iz Europe, tako da na neki način već jesmo unutra, ali formalno nismo. Razmotrit ćemo najbolje hrvatske interese - rekao je Milanović prilikom ulaska na sastanak Europskog vijeća u Bruxellesu. Najveća novost koju donosi SRM je da odluka o sanaciji ili likvidaciji banaka koje se nađu u problemima više neće biti na nacionalnim regulatorima, već na zajedničkom europskom tijelu. Još jedna velika novost je da će se posrnule banke spašavati novcem samih banaka, a ne poreznih obveznika. Banke će morati uplaćivati posebne doprinose u fond u sklopu SRM-a, ali taj bi fond trebao doseći cilj od 55 milijardi eura tek nakon 10 godina od stvaranja SRM-a.

Kako će se novi mehanizam odraziti na banke u zemljama izvan euro zone koje su u vlasništvu banaka unutar euro zone? Diplomat jedne takve zemlje, koja nije Hrvatska ali je u sličnom položaju, za Večernji list je opisao što je dogovoreno da bi se trebalo događati u takvom scenariju:

- Kad se otvori sanacijski proces u nekoj banci koja ima sjedište u euro zoni i potpada pod SRM, a posluje i u zemljama izvan euro zone koje ne potpadaju pod SRM, onda predstavnik te zemlje, odnosno nacionalnog tijela za sanaciju banaka, biva pozivan na sjednicu odbora SRM-a. Sudjeluje u raspravi o sanaciji ili likvidaciji te banke - rekao je taj izvor, koji je želio ostati anoniman. No, ako u takvoj situaciji nema konsenzusa, predstavnik nacionalnog regulatora iz zemlje izvan SRM-a može biti jednostavno preglasan i banka u njegovoj zemlji može biti sanirana ili likvidirana protivno njegovu stavu.

Sinoćnji dogovor odobren je sinoć na sastanku Europskog vijeća, a sada ide u daljnju proceduru u Europski parlament, gdje još može doživjeti manje promjene.

Lideri EU počeli su stvarati bankovnu uniju prije 18 mjeseci, kad je kriza zamalo dovela do raspada euro zone, a dogovor o jedinstvenom mehanizmu sanacije banaka naziva se povijesnim. - Ovaj dogovor gotovo je u istoj ravni kao povijesni dogovor o osnivanju monetarne unije - rekao je talijanski ministar financija Fabrizio Saccomanni.

Kod postignutog dogovora o bankovnoj uniji značajno je i to što će se sve bez promjene Lisabonskog ugovora, "ustava" EU. U prvim reakcijama svi tu činjenicu vide kao poraz za britanskog premijera Davida Camerona, koji se kladio da će EU zbog stvaranja bankovne unije morati otvoriti proces promjene Lisabonskog ugovora te da će tada on moći ispregovarati nove uvjete članstva za Veliku Britaniju.

Komentara 11

VE
verakruz
21:12 19.12.2013.

Frajeru, nećeš ti imati vremena ni za što... Čujem, spremaš ostavku i raspisivanje izbora... Ako to i ne napraviš, smjeniće te narod!

Avatar popišulja
popišulja
22:17 19.12.2013.

...sve do unije sa srpskim dinarom?

LI
list68
22:09 19.12.2013.

Oni će donijeti rješenje u skladu s dosadašnjim "ne"radom, tj., učinit će sve da oteža narodu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije