Kad je vijest o vraćanju zatvorske kazne za klevetu i uvredu prešla naše granice, predsjednik Europskog udruženja novinara Arne König i glavni tajnik Aidan White pisali su našoj premijerki: "OESS već godinama preporučuje dekriminalizaciju klevete. Premda te zastarjele odredbe u zapadnoj Europi nisu korištene već desetljećima, zadržali su se njihovi 'obeshrabrujući učinci'". Oni su se zauzeli za dekriminaliziranje novinarskih pogrešaka i prepuštanje isključivo građanskom pravu. Na tome je 17. ožujka u svomu obraćanju Vladi inzistirala i Dunja Mijatović, predstavnica OESS-a za slobodu medija. U zemlji iz koje ona dolazi, BiH, kleveta i uvreda ukinute su kao kazneno djelo, a zahvaljujući angažmanu OESS-a za klevetu nema zatvora u Srbiji i Makedoniji, dok i u Crnoj Gori rade na dekriminaliziranju...
EU protiv kriminaliziranja
Na konferenciji Europske komisije "Speak Up!" europski povjerenik za proširenje Štefan Füle prije dva mjeseca u Bruxellesu rekao je kako je zaštita od klevete prihvatljiva, ali ne i praksa kriminaliziranja. Naše Ministarstvo pravosuđa od te prakse ne odustaje, ali ipak je odustalo od zatvora, s tim da su drastično povećali okvir kazne, sa sadašnjih "do 300 dnevnih dohodaka" i sudske prakse do 20-ak tisuća kuna na "do 500 dnevnih iznosa" ili i do pet milijuna kuna. To, čak i samo kao puka prijetnja, predstavlja udar na slobodu govora jer bi novinare, političare, znanstvenike i druge građane moglo obeshrabriti u javnom govoru.
I Hrvatsko novinarsko društvo inzistira na dekriminalizaciji tako da žrtve javne riječi budu obeštećene jedino u građanskim parnicama, a u protivnom predsjednik HND-a Zdenko Duka ističe kako je nužno smanjiti predložene novčane kazne u kojima i član izvršnog odbora HHO-a, odvjetnik Emil Havkić, nalazi težnju za povećanjem represije jer takva kazna može pojedince financijski uništiti te je nekad teža od uvjetne zatvorske kazne.
– Ali, ključan je problem što prijedlog nema ekskulpacijske razloge kod prenošenja sadržaja, a novinari često prenose tuđe izjave koje mogu škoditi nečijoj časti i ugledu, što čine u javnom interesu – ističe odvjetnik Havkić što smatra ključnim problemom, uz neodređene pojmove u opisu kaznenog djela sramoćenja.
Velik propust
To što u prijedlogu više nema odredbe prema kojoj se novinare, književnike, znanstvenike, političare... može kazniti za neistine i uvrede ako se dokaže da su ih iznosili samo kako bi naštetili nečijoj časti i ugledu, svi naši sugovornici vide kao veliki propust. Ingrid Antičević Marinović (SDP) čast smatra temeljnom ljudskom vrijednošću koju treba štititi u Kaznenom zakonu, ali uvredu i klevetu treba kažnjavati samo kad su namjerne, što tužitelj treba i dokazati. Zbog predložene drastične kazne zaključuje da se vlast uplašila. I Vesni Škare-Ožbolt (DC), zadovoljnoj što se odustalo od zatvorske kazne koju je ona ukinula 2006., predložena je kazna previsoka, iako "do pet milijuna kuna" ne znači pet milijuna kuna.
@velebit15 ________________________________ istina može biti \'sramoćenje\' i \'uvreda\', pa si ti misli.