Oštro po kleveti

Nedopustivo je da država prijeti kaznama do pet milijuna kuna

'23.06.2010., Zagreb - Vjesnik, redakcija  . Photo: Zarko Basic/PIXSELL'
'Zarko Basic/PIXSELL'
11.06.2011.
u 09:26

Novinari više ne bi smjeli prenositi tuđe sporne izjave čak ni kad je to u javnom interesu – čudi se odvjetnik Havkić

Kad je vijest o vraćanju zatvorske kazne za klevetu i uvredu prešla naše granice, predsjednik Europskog udruženja novinara Arne König i glavni tajnik Aidan White pisali su našoj premijerki: "OESS već godinama preporučuje dekriminalizaciju klevete. Premda te zastarjele odredbe u zapadnoj Europi nisu korištene već desetljećima, zadržali su se njihovi 'obeshrabrujući učinci'". Oni su se zauzeli za dekriminaliziranje novinarskih pogrešaka i prepuštanje isključivo građanskom pravu. Na tome je 17. ožujka u svomu obraćanju Vladi inzistirala i Dunja Mijatović, predstavnica OESS-a za slobodu medija. U zemlji iz koje ona dolazi, BiH, kleveta i uvreda ukinute su kao kazneno djelo, a zahvaljujući angažmanu OESS-a za klevetu nema zatvora u Srbiji i Makedoniji, dok i u Crnoj Gori rade na dekriminaliziranju...

EU protiv kriminaliziranja

Na konferenciji Europske komisije "Speak Up!" europski povjerenik za proširenje Štefan Füle prije dva mjeseca u Bruxellesu rekao je kako je zaštita od klevete prihvatljiva, ali ne i praksa kriminaliziranja. Naše Ministarstvo pravosuđa od te prakse ne odustaje, ali ipak je odustalo od zatvora, s tim da su drastično povećali okvir kazne, sa sadašnjih "do 300 dnevnih dohodaka" i sudske prakse do 20-ak tisuća kuna na "do 500 dnevnih iznosa" ili i do pet milijuna kuna. To, čak i samo kao puka prijetnja, predstavlja udar na slobodu govora jer bi novinare, političare, znanstvenike i druge građane moglo obeshrabriti u javnom govoru.

I Hrvatsko novinarsko društvo inzistira na dekriminalizaciji tako da žrtve javne riječi budu obeštećene jedino u građanskim parnicama, a u protivnom predsjednik HND-a Zdenko Duka ističe kako je nužno smanjiti predložene novčane kazne u kojima i član izvršnog odbora HHO-a, odvjetnik Emil Havkić, nalazi težnju za povećanjem represije jer takva kazna može pojedince financijski uništiti te je nekad teža od uvjetne zatvorske kazne.

– Ali, ključan je problem što prijedlog nema ekskulpacijske razloge kod prenošenja sadržaja, a novinari često prenose tuđe izjave koje mogu škoditi nečijoj časti i ugledu, što čine u javnom interesu – ističe odvjetnik Havkić što smatra ključnim problemom, uz neodređene pojmove u opisu kaznenog djela sramoćenja.

Velik propust

To što u prijedlogu više nema odredbe prema kojoj se novinare, književnike, znanstvenike, političare... može kazniti za neistine i uvrede ako se dokaže da su ih iznosili samo kako bi naštetili nečijoj časti i ugledu, svi naši sugovornici vide kao veliki propust. Ingrid Antičević Marinović (SDP) čast smatra temeljnom ljudskom vrijednošću koju treba štititi u Kaznenom zakonu, ali uvredu i klevetu treba kažnjavati samo kad su namjerne, što tužitelj treba i dokazati. Zbog predložene drastične kazne zaključuje da se vlast uplašila. I Vesni Škare-Ožbolt (DC), zadovoljnoj što se odustalo od zatvorske kazne koju je ona ukinula 2006., predložena je kazna previsoka, iako "do pet milijuna kuna" ne znači pet milijuna kuna.

Komentara 27

AL
alapača
12:23 11.06.2011.

@velebit15 ________________________________ istina može biti \'sramoćenje\' i \'uvreda\', pa si ti misli.

OB
-obrisani-
09:40 11.06.2011.

To je samo jos jedan od nacina naq koji ova banda lopovska zasticuje sebe i svoja kriminalna nedjela. Sad im to vise ne smijes ni rec, a kamo li optuziti ih za takvo sto. FUJ!

JO
jojojo
11:20 11.06.2011.

neka novinari plaćenici više ne klevetaju, pa se ne trebaju bojati kazne!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije