RAZGOVOR

Neka se povuče i gospođa Adlešić

07.07.2002.
u 00:00

* HSLS je rasadnik kadrova za HDZ, HSP i slične stranke

Za Goranka Fižulića, saborskog zastupnika i bivšeg ministra gospodarstva kažu da je posljednji osnivač HSLS-a koji će uskoro biti izbačen iz stranke. - A ne! Osnivač je i moja žena. Neće valjda i nju izbaciti - odgovara Fižulić, sada znatno bolje raspoložen nego početkom godine, prilikom pretposljednjeg sukobljavanja dijela HSLS-a s političkim snagama koje podržavaju Vladu. Upravo su Fižulić i njegov stranački kolega Tušek bili žrtvama toga sukoba jer su odlukom vodstva HSLS-a u ožujku ove godine morali napustiti Vladu. U ovom razgovoru, koji je vođen nakon što je kompletna Vlada pala, a uoči najavljena osnivanja kluba nezavisnih zastupnika HSLS-a, u koji ulazi i Fižulić, on objašnjava zbog čega je, prema njegovu mišljenju, HSLS zapravo izašao iz koalicije.

Birači više ne prepoznaju HSLS

Jesu li iza konflikta koji je doveo do odlaska HSLS-a iz koalicije programski ili i neki osobni razlozi?

- Ne bih rekao da su to osobni razlozi. U dijelu HSLS-a sigurno ima i ideoloških predrasuda. Mnogi su u koaliciju sa SDP-om ušli s dosta mučnine i s figom u džepu. Za njih je vjerojatno bilo samo pitanje vremena kad će se koalicija raspasti. Vezano za gospodina Budišu, riječ je i o problemu dvostruke odgovornosti i lojalnosti. Osnovna je, smatram, mana predsjednika stranke to što traži takozvanu osobnu lojalnost, a ne lojalnost stranci, a pogotovo liberalnoj ideji. Danas takav HSLS koji okupira liberalni prostor birači više ne prepoznaju kao svoju političku opciju. Članstvo stranke je klub lojalnih predsjedniku Draženu Budiši, a ne liberalnoj ideji kao takvoj. Iz toga je proizlazio i sukob u koaliciji. U koaliciji ne mogu biti dva lidera, nego samo jedan od njih može biti prva violina. Ostali to moraju prihvatiti.

Što je, prema vašem mišljenju, zapravo bila želja HSLS-a?

- Želja je stranke, smatram, bilo pokazati vlastitu snagu time što se pomoglo srušiti jednu političku opciju, odnosno HDZ, a sada srušiti i drugu. Riječ je o shvaćanju da je to kao zdravo za hrvatsku demokraciju, da se ljevica i desnica smjenjuju na vlasti, a da HSLS u tome igra ključnu ulogu i na taj način gradi neku bolju Hrvatsku. Ne doživljavam politiku na taj način jer smatram da je politika rješavanje dnevnih problema. Hrvatska je premala za takve ideološke scenarije i njoj je primjerenija politika menadžmenta, sposobnog upravljanja.

Znači li to da bi se HSLS automatski priklonio HDZ-u?

- Ne nužno iako neki možda priželjkuju sudjelovanje u nekoj novoj koalicijskoj kombinaciji desno od centra. No iza svega je u prvom redu želja da se ne sudjeluje u neuspjelu projektu, koji će kao birači na idućim izborima kazniti, te da se promijeni politička kombinacija jer da do sada ni u jednoj tranzicijskoj zemlji nije ista politička kombinacija pobijedila dvaput zaredom. Smatram to lošim i kalkulantskim jer ne vodi rješavanju problema. Slažem se s predsjednikom stranke da je HSLS danas samoposluživanje, ali samoposluživanje političkih ideja u kojemu ima za svakoga ponešto. Samoposluživanje je danas inače napuštena trgovačka forma: ide se ili na specijalizirane trgovine ili na hipermarkete...

Ne izlazim iz stranke

Dobro, ali jedna grupa HSLS-ovih saborskih zastupnika, koja je glasovala za Vladino stajalište o nuklearki Krško, upravo osniva svoj dučančić, klub nezavisnih haeselesovaca...

- Možda će to biti butik koji će prerasti u visokospecijaliziranu kuću.

Znači li da ćete vi zastupnici koji osnivate taj klub izaći iz HSLS-a?

- Nećemo izaći iz stranke. Jedan sam od utemeljitelja HSLS-a pa doživim li tu žalosnu sudbinu da budem izbačen, to je onda drugo. No mnogo je bolje rješenje da predsjednik stranke podnese ostavku zajedno s Malim vijećem HSLS-a. Isto tako mislim da je vrijeme da se gospođa Adlešić povuče s mjesta predsjednice Kluba zastupnika jer, kad u Klubu devet zastupnika glasuje protiv (nuklearke), osam je suzdržano, a šest je za, onda je to signal da je odavno trebala to mjesto napustiti.

Zašto bi vodstvo HSLS-a moralo izaći iz stranke?

- HSLS je liberalna stranka, kao što kaže njezin naziv, a sada su neki ljudi okupirali taj politički prostor. Slušajući kako Tonči Tadić govori u Saboru uime Kluba HSP-a, sjetio sam se da je i on nekad bio liberal. Hoću reći, postoje neke druge političke kombinacije i ideologije koje su možda bolje za neke koji danas, stjecajem okolnosti, borave u HSLS-u. Namjerno kažem - borave.

Cilj je, ako sam dobro razumjela, da ime HSLS-a ostane vama, po najnovijem - nezavisnim haeselesovcima - a da se ostali presele pod neki drugi kišobran. Kamo bi oni otišli? Kako bi se zvala ta stranka?

- HSLS je uvijek bio rasadnikom kadrova za HDZ, HSP i slične stranke pa ne vidim razloga zašto to i sada ne bi bio. Ali Hrvatska treba i zaslužuje liberalnu stranku. Znači, mogu nas isključiti, ali ne mogu sačuvati liberalno biračko tijelo za sebe. To je sigurno. Također, kad nas isključe, više neće prijeći izborni prag. Dakle, ne vidim čemu sav taj trud ako ne pripadate liberalnoj ideji i ako biračko tijelo prepoznaje tu činjenicu. Onda je puno bolje podnijeti ostavku i na častan način otići...

Ali to se neće dogoditi i vjerojatnije izgleda da ćete vi otići iz stranke.

- Nikad ne reci nikad!

Ne idem u Vladu

U kakvom će odnosu klub nezavisnih haeselesovaca biti prema Vladi?

- Koalicija koja je bila grogirana, da ne kažem da je ležala na podu, sad dobiva šansu da se ponovno uzdigne i da opravda povjerenje koje je dobila od birača u siječnju 2000. godine. Ako taj scenarij ne može podržati cijeli HSLS, uvjeren sam da postoji dovoljan broj onih, vođenih liberalnom idejom, koji će dati potporu novoj koaliciji i efikasnoj, energičnoj vladi.

Vraćate li se u ministarski sastav?

- Ne. Jako sam pretumbao raspored da bih i do ove mjere sudjelovao u najnovijim događajima.

Razgovarala Deana Knežević

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije