ISKUSTVA ONIH KOJI SU OTIŠLI
Što najviše smeta iseljenicima i zašto ne razmišljaju o povratku? 'Sve bi trebalo mijenjati od temelja'
Od 19. stoljeća i Kranjčevićeva "Iseljenika" povijest za nas nije bila učiteljica života. Monika Balija razgovarala je s desetero iseljenika u dobi od 24. do 39 godina, porijeklom iz različitih županija o namjeri njihova povratka iz Austrije. Većina ih se namjerava vratiti tek u mirovini, osobito ako se u Hrvatskoj ne promijene društveno-ekonomske okolnosti na bolje, a manjina razmišlja o mogućem povratku.
Komentara 43
AD
Živa istina, a onda kada još vidiš da se narod ni ne buni samo dobiješ potvrdu da nemaš što ni raditi u takvom društvu. Danas ujutro kada mi je nešto zasmetalo u Irskoj (a ni tu nije savršeno) samo sam otvorio hrvatske vijesti. To mi je bilo čisto dovoljno...
Neki žive u irskim podrumima da ih sunce ne bi ožarilo i omamilo. U Minhenu tri sobe, kuhinja i kupaona 550€ +80 € režije! Naravno, po osobi. Po dvoje u svakoj sobi...........Takvi se luksuzi ne napuštaju.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Standard je primarno, a onda stanje u društvu. Socijalni transferi tu igraju najmanju ulogu i rijetko koga će zadržati koda nas... Visokoobrazovani i stručni ne gledaju da li se negdje plaća vrtić, doktor, već gledaju prihode i mogućnosti napredovanja. A kod nas vlada povećava socijalne transfere i plaće u javnom sektoru. Da li to namjerno tjeraju sposobne i stručne van?