Turska već deseti mjesec uzastopno trpi turističke podbačaje. U travnju, zadnjem mjesecu za koji postoje podaci, pad je iznosio 28 posto u odnosu na lanjski travanj, a najnoviji napad u Istanbulu pokopao je i zadnje nade tamošnjih domaćina u kakvu-takvu stabilizaciju ovogodišnjih turističkih brojki. Turski turizam, koji je lani uknjižio više od 36 milijuna gostiju, trpi minuse iz svih zemalja, a ugasilo se zanimanje i među hrvatskim građanima.
Bio im je adut
– Istanbul nam je bio među popularnijim destinacijama, za koju smo godišnje imali tisuće putnika. Nije bilo vikenda da neka grupa nije putovala u taj grad. Vrijeme najveće slave bile su godine kad su na našim televizijama počele emitirati turske sapunice. Tada smo iz Zagreba i Splita imali čak osam čartera u lancu. Turska ljetovališta, pak, nikad na našem tržištu nisu dosegla popularnost Istanbula – iskustvo je Ivana Pukšara iz Kompasa, koji je zadnju grupu u tom turskom gradu imao lani u studenom.
Inače, taj je mjesec, s terorističkim napadom u Parizu, bio općenito prekretnica za europska putovanja. Za mnoge se europske metropole tada smanjilo turističko zanimanje. Ponajprije, naravno, za Pariz, a drugi je po oseki zanimanja bio London.
U domaćim agencijama, u kojima su se nadali smirivanju situaciju i ponovnom organiziranju i raspisivanju programa za Istanbul tijekom ove jeseni, sada kažu kako ni od toga vjerojatno neće biti ništa. Vjeruje se da će napad u Istanbulu do daljnjeg obeshrabriti i malobrojne koji se dosad nisu dali obeshrabriti. U agenciji Atlas imali su dvoje putnika, koji su se sa sedmodnevnog odmora u Antalyiji vratili prije tjedan dana.
– Sada nemamo nijednog gosta u toj zemlji. Ako ne računamo na putnike koji tu i tamo kapnu, može se reći da je potražnja zamrla. I to ne samo za Tursku nego i za Tunis i za Egipat – kaže Nikolina Frlić iz Atlasa.
Polovica otkazanih letova
Turkish Airlines jučer ujutro nije otkazao letove između Zagreba i Istanbula, no večernji letovi te aviokompanije između Plesa i Atatürka su otkazani. Turkish Zagreb i Istanbul povezuje s četiri leta dnevno, a osim za Zagreb, u Hrvatskoj od ove godine leti i za Dubrovnik, i to trenutačno pet puta tjedno. Jučer nisu bili na rasporedu letovi Turkisha za Dubrovnik. Na liniji Zagreb – Istanbul Turkish je prošle godine prevezao 144.000 putnika, a to su uglavnom transferni putnici koji na aerodromu Atatürk presjedaju na druge letove, uglavnom za Bliski i Daleki istok.•
Zašto bi itko pametan išao u državu čija vlada podupire terorizam u Siriji? To bi bilo isto kao da netko podržava iz Hrvatske Srpskog agresora devedesetih.