Zsolt Hernadi, šef uprave MOL-a, u današnjem istupu u Jutarnjem listu ustvrdio je kako ne postoji veza između MOL-ovih upravljačkih prava u Ini i kreditnoga aranžmana s Podravkom.
Kazao je kako MOL “prije kraja studenoga 2008. uopće nije imao kontakata s Podravkom i njezinim slučajem”. Dakle, za “Podravkin slučaj” Hernadi doznaje u doba kada s bivšim potpredsjednikom Vlade Damirom Polančecom pregovara o upravljačkim pravima u Ini. Što tada šef MOL-a doznaje?
Novac za operaciju Spice
“Kako nam je objasnio najviši menadžment Podravke, bila im je potrebna pomoć zbog financijske strukture razrađene s ciljem obrane od neprijateljskog preuzimanja u 2007. godini (...) MOL vjeruje da je OTP-ov kredit, koji je MOL podržao, Podravki pružio mogućnost da preživi krizu te nastavi poslovati kao neovisna vodeća kompanija hrvatskoga gospodarstva” – piše Hernadi, otkrivajući da se MOL-u nije obratila varaždinska Fima, koja je bila vlasnik Podravkinih dionica deponiranih na Malti, nego Podravkin menadžment, što samo potvrđuje istražne sumnje o tome tko je upravljao operacijom Spice.
Međutim, Podravka u 2007. i 2008. godini nije u ništa manjoj ili većoj krizi nego prethodnih godina. Njezin je problem, odnosno problem onih koji u tajnosti provode operaciju Spice, u nedostatku novca za financiranje te operacije, koja sve donedavno uopće nije zabilježena u poslovnim knjigama. Podravkin menadžment, tvrdi Hernadi, MOL-u je prodao priču o “neprijateljskom preuzimanju”, baš kao što je tu priču tržio i hrvatskoj javnosti prije svoga uhićenja.
Osim toga, u jeku pregovora između Vlade i MOL-a Podravka novac ne traži od neke poslovne banke ili države, nego se obraća upravo mađarskoj kompaniji, s kojom dotad nema ama baš nikakav poslovni kontakt.
Veći vlasnički udjel
Najzanimljiviji je dio Hernadijeva istupa onaj koji se odnosi na jamstvo: “Time što smo pristali na dionice Ine kao alternativu plaćanja u gotovini samo smo potvrdili naše već prije spomenuto zanimanje da povećamo vlasnički udjel u Ini. Međutim, jedini izvor tih dionica moglo je biti samo slobodno tržište.”
Dakle, Podravka je, uz pristanak MOL-a, koji želi povećati vlasnički udjel u Ini, za povrat kredita jamčila Ininim dionicama, kojih nema, a mogla ih je kupiti samo na slobodnome tržištu. To znači ovakvu hipotetičnu situaciju: Podravka nema gotovine da isplati kredit MOL-u, ali ima novca da kupuje Inine dionice!?
Podsjetimo: sve se to događa u jeku hrvatsko-mađarskih pregovora o upravljačkim pravima u Ini. Hernadi zaključuje kako je MOL “također postao žrtva operacije Spice”, iako se zapravo ne vidi zbog čega – koprivnička će im kompanija, kako su iz nje višekratno poručili, vratiti kredit.
Ako neće, tu su – Inine dionice!
Je ga je ovaj Zsolt nakenjao. Ma van iz Hrvatske i s MOL-om i s OTP-om, pa neka ganjaju onoga kome su dali mito, ali daleko im kuća......