slučaj franak

Nepravomoćna presuda: PBZ Osječaninu mora vratiti 183.105 kuna

ivica butor
Foto: Davor Javorović/PIXSELL
1/8
01.04.2015.
u 12:39

Osječanin Ivica Butor zadužio se za 150.000 kuna, otplatio je dosad 185.000, a duguje još, kako nam je rekao, 27.400 franaka

Ništavnim je proglašen cijeli ugovor o kreditu u švicarskim francima kojeg je Osječanin Ivica Butor podigao u Privrednoj banci Zagreb u ožujku 2007. godine. Banka je dužna vratiti 183.105 kuna.

Nepravomoćna je to presuda Općinskog suda u Osijeku, odnosno sutkinje Mirne Grgić Radojčić.

– Ovo je povijesna odluka i vjetar u leđa svima onima koji imaju kredite u švicarskim francima – ponosan je Ivica Butor.

Butor se zadužio za 150.000 kuna, otplatio je dosad 185.000, a duguje još, kako nam je rekao, 27.400 franaka, odnosno 200.000 kuna.

– Kada je sve počelo, dobio sam infarkt – kaže ovaj umirovljeni branitelj, inače udovac i otac dvoje djece.

Sutkinja je u obrazloženju presude više puta istaknula kako su povrijeđeni Ustav, ali i moral društva takvim ugovorom o kreditu.

Uvjeti iz ugovora doveli su do nesrazmjera i nejednakosti u pravima i obvezama, a to je, smratra sud, protivno načelu savjesnosti i poštenja, pa i Ustavu RH te moralu društva.

– Nije savjesno ni pošteno istovremeno ugovaranje odrednica koje i glavnicu i kamatu čine promjenjivima, i to zavisnima o nepredvidivim i neizvjesnim čimbenicima, kao što su odnos tečaja švicarskog franka i kune te ponuda i potražnja na financijskom tržištu, i da kamatnu stopu mijenja banka jednostranom odlukom na koju korisnik kredita ne može utjecati – istaknula je sutkinja Mirna Grgić Radojčić u obrazloženju presude.

Ugovor je, stava je ona, protivan temeljnim načelima obveznog prava.

– Promjenjiva glavnica i promjenjiva kamata doveli su do nejednakosti u pravima sudionika, te do povećanja rate kredita, što je otežalo i ugrozilo egzistenciju korisnika. Na mogući rizik i posljedicu korisnici nisu upozoreni.

Butoru je s računa u početku "skidano" 1500 kuna, a tako je, nadao se, trebalo biti deset godina. No, rata je skočila za 960 kuna.

– Kako tužitelju nisu pojašnjeni moguća promjena glavnice i porast kamate, a po odluci banke, sud je ocijenio da se nije dovoljno vodilo računa o zašititi interesa tužitelja, što je protivno moralu društva – obrazložla je sutkinja.

Cjelokupnu uplatu dužni su mu vratiti s kamatama koje za prve mjesece otplate iznosi 15 posto pa se smanjuju. Banka mora podmiriti i 21.855 kuna sudskih troškova.

 

VAŽNA OBAVIJEST !!!!!!!!!DANAS JE DONESENA NEPRAVOMOĆNA PRESUDA KOJOM JE UGOVOR IZMEĐU KORISNIKA CHF KREDITA I PBZ...

Posted by Udruga Franak on Wednesday, April 1, 2015

Komentara 28

DJ
djuros
13:46 01.04.2015.

Ajmo dežurni plašitelji sad u glas pjesmu kako če porezni obveznici morati platiti taj račun umjesto PBZ-a. Kako če kuna potonuti a država bankrotirat. Kako jadan HNB nema ništa s tim jer su oni zaduženi za probleme puberteta komaraca a ne financijskih transakcija.

Avatar germanikus
germanikus
13:55 01.04.2015.

Mene čudi sljedeće ..Banke inače zapošljavaju najbolje matematičare ali se ponašaju kao da nikad nsiu čuli za takozvani zakon,,Velikih brojeva,, ...to bi u ovom slučaju značilo sljedeće da ko uzmemo da je ca. 100 000 građana postalo žrtvama bankara onda nije potrebna neka velika pamet i zaključiti kako će u jednom trenutku neka od ovih žrtava uzeti rješavanje ovog problema u svoje ruke sa nesagledivim posljedicama!Ja osobno nemam krediti ali sam posve siguran da deložaciju iz nekretnine nebi promatrao skršenih ruku neročito ne onda kad bi kao moja poznanica banci već otplatio skoro cijelu glavnicu!Da budem jasniji ..dok se ne dogodi neki radikalan incident bankari neće reagirati jer bu..dale kao što je poznato razumiju samo taj govor!

Avatar germanikus
germanikus
13:15 01.04.2015.

Interesira me komentar na ovu presudu Lumena pod nikom ,,mikrogrizzly,,koji svojim IQ-om od 45 uporno pokušava riješiti kvadraturu kruga vezano za ovaj problem!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije