Luigi Belvedere (32), poznat kao nevidljivi narko boss i lice s Interpolove crvene tjeralice, jedan od talijanskih najtraženijih bjegunaca uhićen je u Kolumbiji. Riječ je o jednoj od ključnih osoba Camorre, koja je bila zadužena za kontakte s narko kartelom iz Medellina, a operacija njegovog uhićenja bila je međunarodna i u njoj su sudjelovale Italija i Kolumbija, a potpomogao ju je Europol. Belvedere je uhićen u stanu u Medellinu, a skrivao se zadnje četiri godine i Italija ga smatra glavnom osobom koja je u ime Camorre organizirala transport kokaina iz Južne Amerike u Europu.
Uhićen je zbog, moglo bi se reći vlastite gluposti. Očito smatrajući da je siguran i nedodirljiv, objavio je svoju fotografiju na kojoj ponosno pozira pokraj groba Pabla Escobara u kolumbijskom gradu Itaugiju. Escobar je bio jedan od najvećih narko bossova i "uzor" je mnogim kriminalcima. Fotografija koju je Belvedere valjda objavio na nekoj od društvenih mreža, bila je dovoljna da ga kolumbijska policija, uz pomoć kolega im iz Italije te informacija dobivenih od Europola brzo locira i uhiti. Bio je veza koja je povezivala Camorru te kartele Clan del Golfo i Oficina de Envigado, koji se smatraju nasljednicima kartela iz Medellina. Osim njega uhićen je Gustavo Nocella, još jedan visoko rangirani pripadnik Camorre, koji je u bijegu od prosinca 2020., kada ga je talijanski MUP stavio na popis najtraženijih bjegunaca.
Spomenuti dvojac je, navodi Europol, bio dio velike kriminalne mreže koja je organizirala krijumčarenje tona kokaina iz Južne Amerike u Europu. Ulazna točka za tu drogu bila je luka u belgijskom Antwerpenu, a kokain je dopreman brodovima. Obično bi bio skriven u teretu, često voću, a kao paravan su korištene razne tvrtke za uvoz i izvoz voća. Belvedere i njegov sudrug koristili su se krivotvorenim dokumentima i skrivali su se po stanovima i hotelima, a tijekom dugogodišnjeg bijega i skrivanja imali su znatnu potporu kriminalne mreže po Italiji, Nizozemskoj, Belgiji i Kolumbiji. Osim što je pomagala njima, kriminalna organizacija je pružala potporu i njihovim obiteljima, a dvojica bjegunaca sada čekaju izručenje Italiji.
GALERIJA Pitali smo umjetnu inteligenciju kako će najpopularnije hrvatske destinacije izgledati za 100 godina. Plitvička jezera su nestvarna