Uoči Globalnog dana akcije protiv Transatlantsko trgovinsko i investicijsko partnerstvo TTIP i Sveobuhvatnog ekonomskog i trgovinskog sporazuma CETA, predstavnici nekoliko nevladinih organizacija i sindikata dijelili su letke zastupnicima od kojih traže da se očituju o tim sporazumima, koji će sniziti razinu radničkih prava, kvalitete hrane i zaštite okoliša u EU.
Marina Škrabalo iz GONG-a objasnila je da se u povodu ovog globalnog dana diljem svijeta organiziraju raznih događaji, više od njih 600, a ovom akcijom udruga i Hrvatska se upisuje na mapu tih događaja.
- Dijelimo naša pisma saborskim zastupnicima i klubovima od kojih tražimo javno očitovanje do 1. svibnja koji su njihovi i stavovi klubova o ovim sporazumima s dalekosežnim posljedicama po sve sfere života i funkcioniranja demokracije s obiju strana Atlantskog oceana. Znamo da ovi sporazumi zabrinjavaju i građane i sindikate i organizacije civilnog društva, no parlamenti su ti koji će dati posljednju riječ ratifikacijom i mi tražimo i očekujemo da napokon i u Hrvatskoj zaživi javna rasprava koja bukti širom Europe. Kod nas je ta javna rasprava još uvijek samo u tragovima, slijedećeg petka bit će tematska sjednica Odbora za vanjske i europske poslove posvećena TTIP-u – objašnjava Škrabarlo.
Dejan Derežić iz inicijative "Zaustavimo TTIP" dodaje da se U povodu Globalnog dana protiv tajnih sporazuma organizraju akcije u sedam hrvatskih gradova - Osijek, Bjelovar, Sisak, Zagreb, Pula, Rijeka i Split. To su, naglašava, informativne akcije u kojima upoznaju građane s tajnim sporazumima, i nude im da potpišu peticiju protiv sporazuma. Peticiju je potpisalo već više od 1,6 milijuna građana Europe. Uz informativne aktivnosti, kaže Derežić, imaju i prosvjednu akciju u Puli te prosvjed u Zagrebu.
- Dva su kritična momenta – ISDS mehanizam kojim međunarodne korporacije dobivaju mogućnost tužiti države kad god parlamenti donose zakone koji ugrožavaju njihov profit, bilo da je riječ o minimalnim plaćama, privatizaciji zdravstva, zaustavljanju iste i slično. Drugi kritični moment su regulatorna tijela kojima će se idućih godina i desetljeća omogućiti da usklađuju propise između Europe i SAD-a, što će u principu ići na smanjivanje regulativa, od okoliša do prehrambenih standarda do radničkih prava i sličnog – zaključuje Dejan Derežić.
>> Europarlamentarci protiv ISDS-a
>> Milanović: TTIP za nas neutralan, ali što je dobro za EU dobro je i za Hrvatsku
Američki neoliberalni fašizam se mora zaustaviti svim sredstvima.Ovo je zapravo američka okupacija EU i porobljavanje njenih građana.Tko želi uživati u američkom načinu života,neka mu je sretan put preko bare.