Zagovornik nezavisnosti Škotske Alex Salmond (59), sadašnji premijer, i protivnik odcjepljenja Alistair Darling (60), bivši britanski ministar financija, sučelili su u prvoj televizijskoj debati 44 dana prije referenduma na kojem će Škoti reći jesu li za odcjepljenje od Ujedinjenog Kraljevstva. Škotska s pet milijuna stanovnika ima vlastiti parlament i pravni sustav, no o proračunu, poreznoj i vanjskoj politici odlučuje se u Londonu.
– Nitko, apsolutno nitko ne može bolje upravljati Škotskom od ljudi koji žive i rade ondje – istaknuo je Salmond, lider Škotske nacionalne stranke (SNP) s većinom u regionalnom parlamentu.
– Imamo priliku koja se događa jednom u životu. Uhvatimo ju objema rukama – pozvao je glasače da raskinu 307 godina dug savez s Engleskom.
Protivnik odcjepljenja Darling, i sam Škot, odgovorio je da će u tom slučaju Škotska ostati bez britanske funte, što će ugroziti radna mjesta, i biti izvan Europske unije, što može dovesti do nestabilnosti. – Zato sam ja za uzimanje najboljeg od oba svijeta – napomenuo je. Salmond je njegovu kampanju nazvao tvornicom straha kojom pokušava nametnuti stav da male zemlje ne mogu upravljati samostalno. U slučaju odcjepljenja Škoti će težiti funti i ostanku u EU, rekao je.
– Pa nije li upravo britanska vlada ta koja želi izaći iz EU? – upitao je Salmond.
Tvrdi da će nezavisna Škotska biti bogata poput Norveške zbog zaliha nafte u Sjevernom moru i da u zajednički proračun uplaćuje više od ostatka kraljevstva.
– Možemo izgraditi pravednije društvo – tvrdi. Darling, pak, kaže da Škoti troše više nego što uplaćuju u proračun i da populacija sve više stari, što pojačava pritisak na mirovinske fondove.
– Zbog ljubavi prema obitelji i zemlji nekad je bolje reći ne – poručio je. Za nezavisnost je sada oko 40 posto Škota, četiri posto više nego u lipnju.
Nadam se da je u pravu. Nekima to uspjeva nekima ne. . . . . . . Nezavisnost je prilika, šansa - a dali će je moći iskoristiti . . . .