Nakon što je iz Vijeća Europe stiglo upozorenje Hrvatskoj da ne čini ništa što bi se moglo protumačiti kao diskriminacija prema homoseksualnoj zajednici, oglasila se udruga U ime obitelji.
Tvrde kako je riječ o nesporazumu te da upozorenja nije bilo.
- Stvoren je netočan dojam da je Vijeće Europe izrazilo nezadovoljstvo jučerašnjim raspisivanjem prvog referenduma koji su u povijesti hrvatske države zatražili i osigurali hrvatski građani. Da bi mogli donijeti slobodnu i informiranu odluku o referendumskom pitanju, birači trebaju imati pristup točnim informacijama. U izjavi Nilsa Muiznieksa, povjerenika za ljudska prava Vijeća Europe u Beogradu na konferenciji o pravima gay osoba na Balkanu nigdje nije naznačeno da je to stav i upozorenje Vijeća Europe. Radilo se o odgovoru Povjerenika na novinarsko pitanje, poručili su iz udruge koja u Ustav RH želi upisati kako je brak zajednica isključivo žene i muškarca.
- Muiznieks je rekao kako smatra da Europski sud za ljudska prava zemljama članicama daje prilično široke smjernice po pitanju istospolnih brakova i partnerstva, tako da u Europi ne postoji jedinstveni standard, već ga određuje svaka zemlja za sebe. To najbolje potvrđuje i činjenica da najveći dio zemalja EU nije izjednačio istospolnu vezu i brak, a pet zemalja članica EU u svom Ustavu štiti brak kao zajednicu žene i muškarca. Gospođa Catherine Ashton, visoka predstavnica Europske unije za vanjske poslove i potpredsjednica Europske komisije više je puta ponovila kako „EU niti promiče niti obeshrabruje izjednačavanje istospolne veze i braka“. Brak kao osnovu obitelji koja je temeljna jedinca svakog društva svaka zemlja članica EU uređuje sukladno vrijednostima, kulturi i identitetu svog društva, napominju u udruzi U ime obitelji.
I što i da je vijeće Europe zbilja protiv referenduma? To je stvar samo nas u Hrvatskoj kako ćemo glasovati na referendumu.