večernji u astani

'Nijemci misle da mi Grci samo jurimo lijepe žene'

kazahstan,silvana perica (1)
Foto: '
1/6
13.10.2012.
u 09:08

Rusi: Mi Carinskom unijom ne obnavljamo SSSR. To je kao kad biste rekli da stvaranjem EU obnavljate carstvo Karla Velikog

Donedavno je bio druga osoba grčke vlade, sada sudjeluje u raspravama i o Grcima kaže: – Grci su mislili da svake godine mogu biti sretniji i kupovati sve više, sve bez novca, dizali su kredite i sad su duboko u dugovima. U Njemačkoj su uvjereni da razlozi za grčke dugove nisu ekonomski nego kulturni. Da Grci mare samo za sunce, more, plaže, lijepe žene, pa su Grci reagirali tako što je kip Venere Miloske pokazao određeni prst ostaloj Europi. Rekao je to Theodor Pangalos, koji je lani bio zamjenik grčkog premijera, drugi dan velikog skupa koji se pod nazivom Euroazijski medijski forum održava u Astani, glavnom gradu Kazahstana, brzorastuće ogromne zemlje srednje Azije.

Pangalos ističe na kraju da rješenje krize nije u ekonomskoj politici nego u politici te kako možda današnje ekonomije rastu previše brzo, pa su zbog toga i Portugal, Španjolska i Italija u nevolji.

– Zovu nas zemljama PIGS-a – požalio se bivši grčki vicepremijer, ne spominjući pitanje lažnih podataka koje je Europi slala prošla grčka vlada.

Turci u Njemačkoj

Günther Knabe, njemački novinar, jako je poetski govorio o ekonomskoj krizi, ističući da su Nijemci u projekt Europske unije ušli sa srcem, a ne zbog ekonomskih interesa, kako su to činile neke druge zemlje, pa će zato sve učiniti da se zajedništvo u Uniji zadrži i izgradi.

– Možda se previše očekuje od Njemačke, koja je sada Kina Europe, glavna ekonomska sila s Francuskom, ali sad se od Nijemaca očekuje razumijevanje za probleme ostalih – kaže Knabe.

Je li projekt multikulturne Europe mrtav, kako je to svojedobno ustvrdila Angela Merkel, pitanje je pri kojem je došlo do iskrenja između istoka i zapada. Naime, ruski novinski izdavač Vitalij Tretjakov tvrdi kako bi Uniji dobro došla saznanja do kojih su došli ruski znanstvenici proučavajući raspad Sovjetskog Saveza te kako je još prije nekoliko godina svatko tko je spomenuo mogućnost raspada EU bio proglašavan idiotom i provokatorom, a sad se to pokazuje kao realna mogućnost.

– I Austro-Ugarsko Carstvo bilo je multikulturni projekt, pod istom vlašću bilo je puno naroda, boljševici su taj model preuzeli, i sve su se te tvorevine raspale. Njemački novinar Knabe kaže da treći naraštaj Turaka u Njemačkoj postaje dio njemačkog društva, kako ima i ministara na lokalnoj razini turskog podrijetla, liječnika i drugih stručnjaka. Direktor ruske islamske televizije Rustam Arifdžanov požalio se zbog vrijeđanja vjerskih osjećaja, spomenuvši film o muslimanima i crtice o Muhamedu.

– Prava krsćanska Europa to osuđuje, kao i ponašanje u Pravoslavnoj crkvi u Rusiji - rekao je Arifdžanov. – Muslimani neće imati razumijevanja za loše ponašanje prema njihovim vjerskim osjećajima – rekao je Arifdžanov i dobio jak pljesak u velikoj konferencijskoj dvorani nove zgrade u novom središtu glavnoga grada Kazahstana.

Svi se boje riječi “al”

– Svi se danas boje riječi koje počinju s “al”, kao Al Jazeera, al-Qai’da, a tu je i alkohol, koji više vole Europljani, izaziva euforiju i možda je to vrijednost koju Europljani cijene - oštar je bio rusko-islamski novinar.

Bilo je riječi i o procesu koji se upravo odvija u Aziji; odnosno o nastajanju carinske unije između Rusije, Bjelorusije i Kazahstana, gdje je kazahstanski predsjednik Nursultan Nazarbajev idejni voa. O toj uniji govorio je još prije 18 godina. Kazahstanski znanstvenici već govore o nastajanju supernaroda, o Europljanima i o Azijcima, međutim, čini se da je ideja osnivanja carinske unije ostala na razini političkih elita, a narod je nije prihvatio.

– Mladi i obrazovani Rusi idu u SAD, a ne poznaju Kazahstan - kaže Sergej Kizima, zadužen za međunarodne odnose u uredu bjeloruskog predsjednika. Na pitanje je li carinska unija triju zemalja obnova Sovjetskog Saveza, Tatjana Valovaja, sa zaduženjem na pitanjima integracije u Europskoj komisiji, kaže kako bi se onda moglo reći i da je stvaranje Europske unije obnova carstva Karla Velikoga.

Komentara 5

Avatar The-North-Korean-Times
The-North-Korean-Times
09:39 13.10.2012.

Ove bezobraštine Grke nemaju kraja. Pa što su vam Nijemci krivi što ste 30 godina radili nerazumno, tj. niste ništa radili, i račun vam je danas došao na naplatu. Prevarili ste Uniju i lažirali račune da biste mogli u monetarnu uniju od koje ste dobro profitirali. I sada kada vas Nijemci ne žele izbaciti iz Unije i daju vam kredite, opet ne valjaju. Da vas izbace, ne biste ste se mogli zadužiti niti na jednom tržištu novca i već bi nastao PRAVi rat u vašoj zemlji !

FE
Felicijen
11:30 13.10.2012.

Što, jure i lijepe muškarce ?!

VD
Vojo Dodevski
11:42 13.10.2012.

Sada mi je 63, a secam se da se moja pokojna baka povremeno zalila "Da je duzna kao Grcka"! Zasto bas "kao Grcka", pitao sam je i dobio odgovor da je tu uzrecicu naucila od njene bake! Danas se moja djeca, zaslia u 4 deceniju, sprdaju "Ma mani ga se, duzan je kao Grcka"! To znaci da se vec 6-7 generacija (a mozda i duze) Grcka zaduzuje i ne haje za to kako ce vratiti dugove. Bio sam u Atini pred Olimpijadu, zatekao ogromno gradiliste, nove autobuse, tramvaje i luksuzne vozove (one na jednoj sini, kao u Japanu), grad je obnovio sve fasade...Pokazalo se da je sve to uradjeno tudjim parama. Sada, kada Njemci (i ne samo oni) traze svoje novce natrag, oni su "fasisti" a Merkelovoj po Grckjoj lepe brkove "ala Hitler". Epa, takvi su i Njemci i Grci: u 2 svj. ratu, govore (u tv reportazi "Staro Skoplje") stariji, Njemacki vojnik nije hteo uzeti kokosije jaje, ako domacin prethodno ne uzme novce. U gradjanskom ratu, u kojem, pre nego su proterali tamosnje Makedonce, grcki vojnici su najcesce krali upravo kokosija jaja. Ocigledno je da sve tece i sve se menja, osim svesti Grka, koji nikako da shvate da se pozajmljeno mora vratiti i da se ne smije krasti!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije