Šokiran je ostao Osječanin Nikola Plejić kada je nedavno na njegovu adresu stigao prijedlog za ovrhu nad kućom. Ovrha je stigla točno deset godina poslije požara koji je izbio u njegovoj mehaničarskoj radionici “Automont”, od čijih su posljedica preminuli majstor Milan Vlaisavljević te učenik na praksi Mario Babić (16).
Nesretni Milan i Mario pretakali su gorivo iz spremnika u prostoriji u kojoj je bila plinska peć koja je povukla benzinske pare te je nastalo samozapaljenje. Vlasnik je bio optužen da nije zapovijedio isključivanje peći, ali je pravomoćno oslobođen uz obrazloženje da je požar izbio jer je majstor pogrešno postupao.
Stajalo u ladicama
No obitelj pokojnog učenika tužbom je tražila odštetu zbog smrti bliske osobe i u tom postupku i Općinski i Županijski sud u Osijeku Plejića smatraju odgovornim. Dužan je obitelji isplatiti ukupno 332.500 kuna.
– Nisam ni znao da je presuda pravomoćna. Tri je godine predmet stajao u ladicama Županijskog suda, skupljale su se kamate pa je iznos mog duga dosegnuo gotovo pola milijuna kuna. Očajan sam, kako je moguće da me u kaznenom postupku oslobode, a u građanskom proglase odgovornim – ogorčen je Plejić.
Sud, pak, ne spori da je vlasnik poštovao sve mjere zaštite na radu. Držanje plinske peći u automehaničarskoj radionici, istaknuo je vještak, nije zabranjeno, no u takvu se prostoru ne smije pretakati gorivo. Pretakanje goriva ocijenjeno je opasnom djelatnošću, a u tim je okolnostima peć opasna stvar. Obitelj je tražila 600.000 kuna nadoknade, no sud smatra kako je odgovornost podijeljena te da je mladi Mario 30 posto kriv jer je u školi stekao znanje o zaštiti na radu.
Za troškove 100.000 kn
– Ne znam zašto su toga dana gorivo pretakali u radionici, uvijek se to radilo u dvorištu. Dao sam dosad 100.000 kuna za sudske troškove, nemam više volje ni raditi, ako mi uzmu kuću, morat ću zatvoriti i radionicu s devet zaposlenih – kazao je Plejić. Sudska praksa, pak, poznaje slučajeve da se za isti događaj netko oslobodi u kaznenom, a proglasi odgovornim u građanskom postupku.
– Građanska je odgovornost šira od kaznene. Po Zakonu o obveznim odnosima, poduzetnik odgovara za štetu nastalu od opasne djelatnosti – tumači Domagoj Rešetar, odvjetnik Plejićevih.
– Poslodavac se može osloboditi ako je šteta nastala krivnjom radnika, a mi smatramo da je upravo o tome riječ. K tome, uvjet za otvaranje radionice jest posebno mjesto za istakanje goriva, što je u ovom slučaju dvorište, a sud uopće nije utvrđivao gdje je to mjesto – ističe Rešetar. Predmet je na reviziji na Vrhovnom sudu.
Još jedna u nizu kretenskih presuda, kriv je jel su kreteni pretakali gorivo kraj peći, da nije bilo peći onda bi bio kriv jel nije radnicima osigurao grijanje. U ovoj truleks državi najbolje je ništ ne radit. Ma katastrofa !\" Najbolje je od svega što nema loših radnika u Hrvatskoj kao i što nema dobrih poslodavaca\"